• 2013-09-07

Jan Matras z okazji 55-lecia twórczości artystycznej

Od 14 września w BWA w Tarnowie będzie można oglądać wystawę pt. Jan Matras. 55-lecie twórczości artystycznej.

Na zdjęciu: Jan Matras (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na zdjęciu: Jan Matras (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Matras urodził się w Tarnowie w 1935 roku. Uprawia malarstwo sztalugowe, olejne, pastele oraz sztukę użytkową (wydawnictwa książkowe). Malowanie sprawia mu przyjemność, robi to z pasją i zaangażowaniem. W ciągu całego życia twórczego, maluje od 55 lat, wykonał ponad 5000 prac.

Brał udział w 40 wystawach indywidualnych i 18 zbiorowych. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Watykanu (Dom Pielgrzyma). Przez wiele lat był członkiem grupy TA malarzy tarnowskich działającej przy Domu Kultury Zakładów Azotowych, a także członkiem oraz inicjatorem powstania grupy Lemat, w której skład wchodzili Jerzy Martynów, Tadeusz Pecka i Wacław Onak.

Był wykonawcą licznych niepowtarzalnych i monumentalnych dekoracji i aranżacji, m.in. dekoracji z okazji wizyty Papieża Jan Pawła II w Tarnowie. Kocha Tarnów – miasto, które jak twierdzi, ma piękną duszę i niepowtarzalny klimat. Dlatego większość prac dotyczy Starego Tarnowa. Ulubioną jego techniką jest akwarela, którą najchętniej maluje. Pana Jana, wyruszającego w kolejną artystyczną podróż, można spotkać na tarnowskich drogach, gdy nieśpiesznie jedzie na rowerze w poszukiwaniu inspiracji.

Jan Matras, 55-lecie twórczości artystycznej
Wernisaż: 14 września 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 29 września 2013 roku
Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Słowackiego 1
Tarnów

Dodaj komentarz