• 2013-09-07

Henning Mankell o miłości, stracie i samotności

11 września nakładem Wydawnictwa W.A.B. do księgarń trafi nowa powieść skandynawskiego pisarza Henninga Mankella Włoskie buty.

Henning Mankell „Włoskie buty” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Henning Mankell „Włoskie buty” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Na niewielkiej bałtyckiej wyspie od dwunastu lat mieszka samotnie Frederick Welin, sześćdziesięciosześcioletni emerytowany lekarz. Rytm jego życia wyznaczają codzienne poranne kąpiele w wykuwanym przeręblu. Jedynymi towarzyszami jego samotnej egzystencji są stary pies i równie wiekowy kot oraz pojawiający się od czasu do czasu hipochondryczny listonosz. Tak trwa to niezmącone niczym życie aż do momentu, w którym na otaczającym wyspę lodzie pojawia się kobieca postać, wspierająca się na chodziku. Okazuje się nią Harriet, miłość życia Fredericka, którą prawie czterdzieści lat wcześniej opuścił bez słowa. Dawna kochanka żąda spełnienia złożonej wiele lat wcześniej obietnicy – chce, żeby Frederick zawiózł ją nad leśne jezioro, o którym niegdyś opowiadał. Ruszają więc w podróż, która całkowicie zmieni starzejącego się, złamanego życiem człowieka.

Dziwaczna prośba dawnej miłości pociągnie za sobą lawinę zdarzeń i spotkań, które nie pozwolą byłemu lekarzowi wieść dawnej, wycofanej egzystencji, ale zmuszą go do powrotu do życia i rozliczenia z przeszłością. 

Henning Mankell (ur. 1948) – jeden z najpopularniejszych pisarzy szwedzkich, dziennikarz i człowiek teatru; stał się sławny dzięki kryminałom, których bohaterem jest komisarz Kurt Wallander. Cykl ten doczekał się wielu ekranizacji, w tym popularnego serialu brytyjskiego z Kennethem Branaghem w roli głównej. Książki Mankella publikowane są w ponad czterdziestu krajach. Nakładem W.A.B. ukazało się dotychczas siedemnaście jego książek dla dorosłych, w tym tytuły spoza serii wallanderowskiej – Comédia infantil (2008), Powrót nauczyciela tańca (2011), Chińczyk (2009) oraz Mózg Kennedy’ego (2013).

Mankell zdobył bardzo wiele wyróżnień literackich. Odnosi też sukcesy jako twórca literatury dziecięcej i młodzieżowej, za którą otrzymał Nagrodę Astrid Lindgren (1996). Wydawnictwo W.A.B. publikuje jego cykl książek o nastoletnim Joelu.

Henning Mankell Włoskie buty
Premiera: 11 września 2013 roku
Wydawnictwo W.A.B.

Dodaj komentarz