• 2013-09-06

Bezdomny królik prezesem wielkiej korporacji – czyli Se-ma-for Film Festival

Se-ma-for Film Festival – jeden z kilku na świecie poświęconych animacji stop motion, który potrwa od 9 do 13 października w Łodzi – ogłosił listę filmów, które wezmą udział w festiwalowych konkursach.

Kadr z filmu „Nilus” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Nilus” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na festiwal nadesłano ponad 200 animacji. Wybrano 62 filmy, które wystartują w Międzynarodowym Konkursie na Najlepszą Animację Stop Motion, podzielonym na trzy sekcje: profesjonalną, studencką i filmów dla dzieci. Obok głównego konkursu, odbędzie się również Konkurs na Najlepsza Polską Animację, w którym w szranki stanie 27 filmów.

Wśród wybrańców pozycje koneserskie – polska animacja piaskowa Kigo czy belgijska Sisters na podstawie Czechowa. Królują jednak te umiejętnie łączące niezwykłą, często surrealistyczną fabułę ze zdumiewającą warstwą wizualną – która w stop motion jest w zasadzie na porządku dziennym. Pojawia się więc bezdomny królik, który został prezesem wielkiej korporacji, z lekko sfilcowanymi aktorami w szwajcarskim Nilusie. Do tego aspołeczny facet, u którego zamieszkała…puchata personifikacja mleka w animacji But milki is important. Jest i gruzińska legenda w Podarkach czarnego kruka czy film o życiu lodów w amerykańskim Creamen.

Nierzadko są to animacje, które mają już za sobą sukcesy. Wśród nich na pewno warto wymienić Lettres de Femmes – jedyny film lalkowy wyróżniony w konkursie głównym festiwalu w Annecy. Będzie też okazja w rodzinnym mieście tego filmu zobaczyć Ab Ovo Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, fascynującą plastycznie pochwałę macierzyństwa, która właśnie podbija festiwalowy świat.
Wszyscy wybrańcy to niemal 10 godzin prawdziwej uczty krótkich metraży. Zwycięskie filmy zostaną nagrodzone Małymi Piotrusiami – statuetkami wzorowanymi na oscarowej animacji studia Se-ma-for Piotruś i Wilk. Festiwal odbędzie się w Łodzi, w dniach 9-13 października i będzie to już jego czwarta edycja.

Se-ma-for Film Festival
9-13 października 2013 r.
Łódź

Dodaj komentarz