• 2013-09-06

Sukces Moniki Drożyńskiej w Zurychu

Praca polskiej artystki Moniki Drożyńskiej Less is enough stała się częścią projektu artystycznego 17ZWEI organizowanego przez Deutsche Bank oraz Uniwersytet Sztuki w Zurychu. Pracę można oglądać od 3 września w przejściu podziemnym Hardbrücke w Zurychu.

Monika Dróżyńska, „Less is enough” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Monika Drożyńska, „Less is enough” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Monika Drożyńska, jako pierwsza polska artystka została zaproszona do udziału w projekcie artystycznym 17ZWEI, dotyczącym artystycznego zagospodarowania przestrzeni w przejściu podziemnym Hardbrücke, mieszczącego się w biznesowej dzielnicy Zurychu.

Projekt, którego nazwa pochodzi od wymiarów miejsca (17x2m), przeznaczonego pod ekspozycję prac artystów, jest unikalnym przedsięwzięciem organizowanym przez Deutsche Bank Szwajcaria oraz Uniwersytet Sztuki w Zurychu. Praca Dróżyńskiej przedstawiająca zdjęcie wyhaftowanego na płótnie hasła Less is enough po zakończeniu ekspozycji w przestrzeni publicznej wejdzie w skład kolekcji sztuki współczesnej Deutsche Bank.

Haft Less is enough stanowi część projektu Haft Miejski, który jest realizowany przez Drożyńską od 2010 roku. Artystka używa techniki haftu ręcznego jako metody dokumentującej napisy na murach pojawiających się nielegalnie w miastach.

Monika Dróżyńska, „Less is enough” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Monika Drożyńska, „Less is enough” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Less is enough to cytat jednego z napisów z murów przeczytanych kiedyś w mieście. Anonimowe napisy z murów bywają niezauważane, a są często mądre, prawdziwe, czasem banalne, ale zawsze autentyczne. Przepisanie ich techniką haftu i ponowne umieszenie na przestrzeni, z której pochodzą pozwala je dostrzec i są prawdopodobnie, jednym z niewielu niezależnych głosów w przestrzeni publicznej.

Monika Drożyńska

Projekt 17ZWEI – od marca 2012 roku Deutsche Bank Szwajcaria wraz z Uniwersytetem Sztuki w Zurychu umożliwiają artystom przedstawienie swoich projektów na wynajętej powierzchni o wymiarach 17 x2 m.(17ZWEI) pod mostem Hardbrücke w Szwajcarii. Co roku wybieranych jest kilku artystów, którzy mogą na tej przestrzeni zaprezentować swoje prace. Po zakończonej wystawie wszystkie dzieła trafiają do kolekcji sztuki współczesnej Deutsche Banku.

Monika Drożyńska jest projektantką, performerką, autorką instalacji, animatorką kultury. Uczestniczyła w wystawach krajowych i międzynarodowych, zorganizowanych przez MuseumsQuartier, Zachętę, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Bunkier Sztuki. Otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium Visegrad Artist Residency Program. Autorka prac znajdujących się w zbiorach Bunkra Sztuki, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz kolekcjach prywatnych.

Monika Drożyńska, Less in enough
Pracę można oglądać od 3 września do 15 października 2013 roku
Hardbrücke w Zurychu

Dodaj komentarz