• 2013-09-06

Marian Eile z Rewizytą w Filharmonii Krakowskiej

Od 28 września w Filharmonii Krakowskiej będzie można oglądać wystawę fotografii Mariana Eile pt. Rewizyta. Dali u Pendereckich. Organizatorem ekspozycji jest MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

Marian Eile, bez tytułu, 2013, fotografia, Archiwum MOCAK-u (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marian Eile, bez tytułu, 2013, fotografia, Archiwum MOCAK-u (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marian Eile w połowie lat 70. XX wieku stworzył kilka serii fotograficznych. Najczęściej były to sytuacje aranżowane, układające się w narracje. Obok serialu o Pendereckich do dużych cykli należą jeszcze Napad na bal i Sceny historyczne. Te fotograficzne opowieści są lekkie, dowcipne i momentami absurdalne – trzy rzeczy, które Marian Eile cenił najbardziej i wykorzystywał w sposób niezwykle inteligentny. Pod spodem tej fotograficznej literatury kryją się ciche prawdy o głośnych ludziach, z którymi Eile się przyjaźnił.

Sesje z udziałem Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich odbywały się w ich krakowskim domu. Salvadora Dalego odgrywał Włodzimierz Mancewicz, a jego żonę Anna Arvay, która również aranżowała ujęcia i fotografowała. Powstał cykl kilkudziesięciu fotografii. Kilka z nich – z zabawnymi komentarzami – było drukowanych w Szpilkach.

Archiwum Mariana Eilego przekazane do MOCAK-u zawiera serie fotograficzne wykonane przez dwójkę fotografów Bogusława Opioła i Annę Arvay, dla czasopisma Szpilki, według koncepcji Mariana Eilego, a także jego rysunki, projekty, czasopisma archiwalne. Kolekcja przekazana została przez Annę Arvay i Monikę Opioła-Szargut w pierwszej połowie 2013 roku. Obejmuje negatywy zawierające 50 cykli fotograficznych, 41 odbitek fotograficznych, 23 rysunki, projekty i dokumentacje działalności Eilego oraz 214 egzemplarzy czasopism.

Wystawa Rewizyta – Dali u Pendereckich organizowana jest z okazji z okazji 80. urodzin kompozytora. Wystawa w Filharmonii Krakowskiej będzie dostępna dla widzów koncertów, a w Galerii Opera w Warszawie (od 2 października do 7 grudnia) będzie otwarta dla wszystkich chętnych.

Marian Eile (1910–1984) to dziennikarz, satyryk, malarz i scenograf. W 1934 roku ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Uczył się także malarstwa w pracowni Arnolda Szyfmana przy Teatrze Polskim. Od 1935 roku pracował jako dziennikarz i grafik w Wiadomościach Literackich. Prowadził tam rubrykę Konkursy pana Grypsa, w której łączył rysunek i fotomontaż z inteligentną zabawą słowną opartą na skojarzeniach. W czasie wojny pracował jako scenograf w Teatrze Miniatur we Lwowie oraz robotnik drogowy w Radomiu.

Jesienią 1970 roku powrócił do kraju i rozpoczął współpracę z czasopismem Szpilki, w którym w latach 1972–1979 prowadził autorską rubrykę Franciszek i inni. Pracował również jako tłumacz z języka francuskiego i scenograf, zajmując się jednocześnie własną twórczością artystyczną i malarską.

Kurator wystaw: Maria Anna Potocka

Marian Eile, Rewizyta. Dali u Pendereckich
Wernisaż: 28 września 2013 roku
Wystawa potrwa do 22 grudnia 2013 roku
ul. Zwierzyniecka 1
Kraków

Dodaj komentarz