• 2013-09-06

Czas kobiet w Związku Radzieckim

30 września nakładem Wydawnictwa Czarne ukaże się Czas kobiet rosyjskiej autorki Jeleny Czyżowej, w przekładzie Agnieszki Sowińskiej. Książka została nagrodzona Rosyjskim Bookerem 2009.

Jelena Czyżowa „Czas kobiet” ¬– okładka (źródło: materiały prasowe)

Jelena Czyżowa „Czas kobiet” ¬– okładka (źródło: materiały prasowe)

Los Antoniny to okrutna parafraza historii bohaterki lubianego we wszystkich krajach byłego Związku Radzieckiego filmu Moskwa nie wierzy łzom. Zwyczajna kobieta, pracownica jednej z socjalistycznych fabryk, zachodzi w ciążę. Rodzi córkę, którą zajmują się trzy starsze sąsiadki z komunałki. Jedna jest arystokratką, a w jej domu rodzinnym mówiło się po francusku, druga ukończyła zaledwie trzy klasy szkoły podstawowej, trzecia to chłopka, która miała romans z hrabią… Łączy je wspólne doświadczenie oblężenia Leningradu i żałoba po utraconych bliskich.

Czas kobiet to powieść o przypadkowej rodzinie złożonej z pięciu kobiet, która okazuje się dużo prawdziwsza i silniejsza od niejednej normalnej radzieckiej rodziny.

Raz na jakiś czas orientujemy się, że literatura straciła swoją naturalną łączność z potoczną narracją, swobodną opowieścią. Że potrzebuje odświeżenia. I wtedy szukamy książki takiej jak Czas kobiet, która ma walor naturalnej relacji z cudzego życia. Potoczny rejestr nas zaskakuje, konfrontujemy się z własnymi czytelniczymi przyzwyczajeniami. Ale mamy z tego niebywałą frajdę, jakbyśmy wracali do jakiegoś dawno utraconego języka.

Agnieszka Wolny-Hamkało

Jelena Czyżowa Czas kobiet
Premiera: 30 września 2013 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz