• 2013-09-06

Honza Zamojski o wędkarskim obliczu

Od 12 września w Galerii Foksal w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Honzy Zamojskiego pt. Fishing with John.

Honza Zamojski, „Fishing with John” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Honza Zamojski, „Fishing with John” (źródło: materiały prasowe organizatora)

U podstaw koncepcji wystawy leży synteza pasji wędkarskiej i kolekcjonerskiej Honzy Zamojskiego, który od kilku lat zbiera fotografie kobiet pozujących z rybami. Większość zbioru stanowią zdjęcia publikowane w Internecie, ale w kolekcji są również zdjęcia drukowane m.in na łamach Wiadomości Wędkarskich.

W Galerii Foksal Honza Zamojski buduje po raz kolejny swój autoportret; dosłownie i w przenośni. Monstrualna, figuratywna rzeźba rozpycha się w głównej przestrzeni wystawienniczej galerii, a dziwaczna kolekcja ichtiologicznych prac wdziera się do biura i archiwum, tworząc nowy ekosystem zamieszkały przez kobiety, ryby i kuratorów. Pasja do wędkowania jest jednocześnie metaforą miłości do sztuki i ucieczki od niej.

Kurator: Justyna Wesołowska

Publikacja towarzysząca wystawie, jest rodzajem eksperymentu wynikającego z połączenia idei artist book i opracowania naukowego, w którym artysta posługuje się piórem i wiedzą innych osób, aby dokonać analizy interesującego go zagadnienia.

Honza Zamojski świadomie wykorzystuje potęgę researchu we współczesnym świecie i bawi się wolnością, którą zyskujemy dzięki zachowaniu pozornie surowych, akademickich reguł. Przewrotnie kpi z poprawności politycznej i w swoją meta-opowieść angażuje światowe autorytety. Książka staje się dziełem sztuki tak samo, jak kolekcja zdjęć nagich kobiet z rybami, staje się polem naukowej analizy, a naukowy charakter publikacji sprawia, że oczywiście szowinistyczny wymiar kolekcji schodzi na dalszy plan.

Autorami tekstów są: David Coggins, Jeffrey Kastner, Augusto Illuminati, Marian Paruzel, Przemysław Strożek.
Wydawcy: Nero, Galeria Foksal, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Współwydawcą publikacji jest włoskie wydawnictwo Nero, które zapewnia dystrybucję. Książka Fishing with John będzie miała międzynarodową premierę na targach NY Art Book Fair, w ostatni weekend września w Nowym Jorku.

Honza Zamojski, Fishing with John
Wernisaż: 12 września 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 31 października 2013 roku
Galeria Foksal
ul. Foksal 1/4
Warszawa

Dodaj komentarz