• 2013-09-06

Kontrowersyjny balet męski w Kijów.Centrum

8 września w Kijów.Centrum w Krakowie można będzie obejrzeć Jezioro Łabędzie w wersji 3D. Reżyser spektaklu Jezioro Łabędzie 3D Matthew Bourne zapowiedział, że odwrócił do góry nogami tradycję.

Matthew Bourne's – Swan Lake (źródło: mat. prasowe)

Matthew Bourne's – Swan Lake (źródło: mat. prasowe)

Po raz pierwszy role łabędzi w tym balecie odegrali wyłącznie mężczyźni. Matthew Bourne – jedyny i niepowtarzalny choreograf i reżyser, pięciokrotny laureat Olivier Award, w 2011 roku po raz kolejny wystawił swój sztandarowy spektakl (grany w różnych obsadach od 1995 roku!), który zarejestrowany dziesiątkami kamer, można podziwiać w wersji kinowej w 3D. Efekt jego pracy podzielił krytyków, pomiędzy entuzjastów nowej odsłony, a zapiekłych przeciwników, zarzucających Bourne’owi profanację klasycznego baletu.

Akcja spektaklu rozgrywa się w angielskiej rodzinie królewskiej. Główny bohater Zygfryd stylizowany jest na księcia Karola, ale z charakteru przypomina raczej księżnę Dianę – jest nadwrażliwy, prawy, od pierwszych scen widzimy, że organicznie nie cierpi paparazzich, którzy w końcu doprowadzają do jego upadku. Zamiast nad jezioro, jak w tradycyjnej wersji, trafia do miejskiego parku, gdzie spotyka pięknego łabędzia-mężczyznę, o którym zawsze skrycie marzył, i to w nim się zakochuje. Jednak nagle w jego życiu pojawia się nikczemny, piękny bohater w czarnym stroju. Uwodzi wszystkich, od królowej począwszy, a na Zygfrydzie skończywszy.

Matthew Bourne's – Swan Lake (źródło: mat. prasowe)

Matthew Bourne's – Swan Lake (źródło: mat. prasowe)

Ta specjalna interpretacja Jeziora łabędziego zawiera teatralną fabułę i klasyczny balet, co powinno zaspokoić miłośników tańca, jak i fanów kina i teatru. Zapierający dech w piersiach w dramaturgii i intensywności obraz w 3D tworzy iluzję przestrzeni wokół tancerzy, przenosząc widza na scenę, przekazując realizm klasycznej opowieści.

Jezioro Łabędzie 3D – balet męski w dwóch aktach:

Obsada: Richard Winsor, Dominic North, Nina Goldman, Madelaine Brennan, Steve Kirkham, Joseph  Vaughan
Kompozytor: Piotr Czajkowski
Choreograf: Matthew Bourne’a
Wakacyjny Cykl Operowo – Baletowy 2013

8 września 2013 r., godz. 17.00
al.  Zygmunta Krasińskiego 34
KIJÓW.Centrum w Krakowie

Dodaj komentarz