• 2013-09-06

Pierwsze tytuły w programie 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

W ukryciu Jana Kidawy-Błońskiego i Ida Pawła Pawlikowskiego znajdą się w konkursie głównym Warszawskiego Festiwalu Filmowego, który potrwa od 11 do 20 października.

29. Warszawski Festiwal Filmowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

29. Warszawski Festiwal Filmowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Konkursie Międzynarodowym znajdą się dwa polskie filmy. Pierwszy z nich to W ukryciu Jana Kidawy-Błońskiego, laureata Złotych Lwów na festiwalu w Gdyni i nagrody za reżyserię na festiwalu w Moskwie za film Różyczka. Film opowiada o niezwykłej więzi emocjonalnej między dwiema kobietami – Janiną, mieszkającą z ojcem, młodą, wrażliwą wiolonczelistką oraz Ester, młodą Żydówką, ukrywającą się w piwnicy pod ich mieszkaniem w czasie okupacji.

W rolach głównych Magdalena Boczarska, Julia Pogrebińska, Tomasz Kot, Krzysztof Stroiński, Jacek Braciak, Agata Kulesza. Pokaz na WFF będzie europejską premierą W ukryciu. Premiera światowa nastąpi kilka dni wcześniej na jednym najważniejszych festiwali pozaeuropejskich.

Drugim polskim filmem w Konkursie Międzynarodowym będzie Ida Pawła Pawlikowskiego, wielokrotnie nagradzanego reżysera takich filmów jak Last Resort, Lato miłości, czy Kobieta z piątej dzielnicy. Jest to poruszająca, kameralna historia młodej zakonnicy, która przed złożeniem ślubów odwiedza swoją ciotkę, a ta odkrywa przed nią mroczną tajemnicę rodziny.
W rolach głównych Anna Trzebuchowska, Agata Kulesza, Dawid Ogrodnik, Adam Szyszkowski.

W Konkursie 1-2 znalazł się debiut Sebastiana Buttnego pt. Heavy Mental. Jest to szczery i bezpretensjonalny obraz nastroju i ducha współczesnych 30-latków żyjących w Polsce, z ich rozterkami, poczuciem humoru, pragnieniami oraz zatopieniem w paradoksach tak zwanego normalnego życia. W rolach głównych Grzegorz Stosz, Piotr Głowacki, Izabela Nowakowska, Joanna Szczepkowska.

W Konkursie Filmów Krótkometrażowych pokazany zostanie Powrót Ewy Bukowskiej, wyprodukowany przez Studio Munka. Film opowiada o polskim żołnierzu, który powraca z misji wojennej w Afganistanie. Występują Marek Bukowski, Agata Buzek, Krzysztof Stroiński, Anna Chodakowska, Jakub Wieczorek.
Konkurs Filmów Krótkometrażowych na WFF jest oficjalnie uznawany przez Amerykańską Akademię Filmową, co oznacza, że zwycięzca może się ubiegać o nominację do Oscara®.

WFF jako jedyne w Polsce i jedno z zaledwie czternastu na świecie wydarzeń filmowych jest oficjalnie uznawane przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych (FIAPF) jako międzynarodowy konkursowy festiwal filmowy.

29. Warszawski Festiwal Filmowy
11-20 październik 2013 r.
Kinoteka w Pałacu Kultury i Nauki oraz Multikino Złote Tarasy
Warszawa

Dodaj komentarz