• 2013-09-05

Polska edycja festiwalu La Folle Journée

Na największym festiwalu popularyzującym muzykę klasyczną wystąpi ponad 1000 artystów. Szalone Dni Muzyki – muzyka francuska i hiszpańska to polska edycja międzynarodowego festiwalu La Folle Journée, która rozpocznie się 27 września w Warszawie.

Szalone Dni Muzyki fot. serwis OCV (źródło: mat. prasowe)

Szalone Dni Muzyki fot. serwis OCV (źródło: mat. prasowe)

Organizatorem festiwalu realizowanego od Hiszpanii, przez Francję aż po Chiny i Japonię, jest w Polsce Orkiestra Sinfonia Varsovia, a gospodarzem Teatr Wielki – Opera Narodowa.  W ciągu 3 dni 1000 artystów z całego świata zaprezentuje geniusz muzyczny największych francuskich i hiszpańskich twórców, takich jak Debussy, Bizet, Ravel, Albeniz, Fauré, Poulenc, De Falla i Rodrigo. Misją festiwalu jest przełamywanie stereotypów nieprzystępności muzyki klasycznej, poprzez zachęcanie i ułatwianie udziału w koncertach szerokiej publiczności, przy jednoczesnym utrzymywaniu prezentacji muzyki na najwyższym poziomie.

W tym roku, wśród zaproszonych artystów znaleźli się m.in. pianiści: Luis Fernando Pérez, Philippe Giusiano, skrzypkowie: Augustin Dumay, Anna Maria Staśkiewicz, gitarzysta: Juan Manuel Cañizares i sopranistka Olga Pasiecznik. Podczas Szalonych Dni Muzyki będzie można posłuchać muzyki kameralnej w wykonaniu Quatuor Modigliani, Kwartetu Śląskiego czy Duo Jatekok. W programie nie zabraknie propozycji symfonicznych. Jean-Jacques Kantorow, Arie van Beek, Antoni Wit i Tadeusz Wojciechowski poprowadzą takie orkiestry, jak: Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Orkiestra Teatru Wielkiego Opery Narodowej oraz Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.

Koncerty, a jest ich w tym roku 60, odbywać się będą w 4 salach Opery oraz w namiocie koncertowym ustawionym na Placu Teatralnym. Specjalnie z okazji festiwalu sale Teatru Wielkiego – Opery Narodowej przyjmą nazwiska wielkich Francuzów i Hiszpanów: Sala Moniuszki będzie Salą Balzac, Zascenium – Picasso, Kameralna – Eiffel, a Sale Redutowe – Proust.  Tradycyjnie, w ramach festiwalu odbędą się także specjalne koncerty młodych wykonawców, najlepszych zespołów z 10 szkół muzycznych z całej Polski. Ponadto festiwalowi towarzyszyć będą koncerty dla najmłodszych, a także kobiet w ciąży i niemowląt – Smykofonia.

O La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki Szalone Dni Muzyki to polska edycja międzynarodowego festiwalu La Folle Journée, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest René Martin – twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Realisations et d’Etudes Artistiques a Nantes (C.R.E.A.). Festiwal po raz pierwszy odbył się we francuskim Nantes w 1995 roku. Wkrótce potem jego coroczne edycje przeniosły się do Portugalii, Hiszpanii, Japonii, Brazylii i Polski. To międzynarodowe wydarzenie zyskało tak ogromną popularność, że w tym roku rozszerzy się również na Chiny, a w kolejce czekają następne kraje. Szalone Dni Muzyki to wyjątkowe spotkania z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku. Poprzednie warszawskie edycje Szalonych Dni Muzyki poświęcone były muzyce Chopina (Chopin Open w 2010 r.), Brahmsa, Mahlera, Liszta, Straussa i Szymanowskiego (Les Titans w 2011 r.) oraz muzyce rosyjskiej (Szalone Dni Muzyki – ROSJA w 2012 r.). Dotychczas w tych koncertach wykonywanych przez tysiące artystów z kilkunastu krajów świata, uczestniczyło blisko 100 000 słuchaczy, a w towarzyszących im akcjom edukacyjnym wzięło udział łącznie ok. 10 000 dzieci z warszawskich szkół podstawowych.

Szalone Dni Muzyki –muzyka francuska i hiszpańska / La Folle Journée:
od 27 do 29 września 2013 roku
Warszawa

Dodaj komentarz