• 2013-09-05

Soshana z malarskim zapisem podróży w Krakowie

Od 17 września w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie będzie można oglądać wystawę pt. Soshana – kolekcjonerka światów. Ekspozycja prezentuje malarstwo Soshany z lat 1957-1994. Wybrane obrazy stanowią niewielki, choć reprezentatywny fragment ogromnego dorobku artystki.

Soshana, „Wszystko się rozpływa”, 1988 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Soshana, „Wszystko się rozpływa”, 1988 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórczość Soshany można określić jako zapis podróży, w której pozostawała nieustannie od czasu przymusowego opuszczenia rodzinnego Wiednia. Wydaje się, że moment ten zaważył na jej dalszym życiu: w jej świadomości w miejscu ojczyzny otworzyła się pusta przestrzeń, którą odtąd próbowała wypełnić. Poczucie przynależności do konkretnego punktu na mapie zastąpiła wolność i umiejętność zamieszkiwania świata jako całości. Znalazło to odzwierciedlenie w wielu jej obrazach, powstałych pod wpływem inspiracji kulturą krajów, które odwiedzała.

Na płótnie podróże Soshany okazują się być przede wszystkim wyprawą w głąb siebie, eksploracją i ekspresją skrywanych uczuć, lęków i wspomnień. Jej obrazy ilustrują napięcie, jakie istnieje pomiędzy niewątpliwym przywilejem bycia obywatelem świata, kosmopolitą i człowiekiem wolnym od społecznych zobowiązań, a doświadczeniem osamotnienia, wykorzenienia i braku przynależności, jakie się z tym wiążą. To czyni z Soshany artystkę uniwersalną, mówiącą językiem współczesnego człowieka.

Soshana urodziła się 1 września 1927 roku we Wiedniu jako Susanne Schüller, w rodzinie żydowskiej klasy średniej. Zachęcana i wspierana przez matkę, Soshana bardzo wcześnie zaczęła rysować i malować. W wieku 11 lat Soshana była świadkiem Anschlussu Austrii w 1938r. Rodzina podjęła decyzję o ucieczce z Austrii. W 1939 roku przez Szwajcarię i Paryż udało im się przedostać do Londynu. W 1941 roku Soshana wraz z rodziną opuściła Europę na pokładzie ostatniego cywilnego statku płynącego do Ameryki.

Lata 50. i 60. XX wieku to dla Soshany czas podróży po całym świecie. Odwiedziła m.in. Chiny, Indie, Nepal, Tajlandię, Kambodżę, Japonię, Karaiby, Afganistan, Iran oraz kraje Afryki. Była zafascynowana buddyzmem i hinduizmem.  W 1974 roku Soshana osiadła ponownie w Nowym Jorku. Choć spędziła tam 11 lat, a jej wystawy indywidualne odniosły sukces, artystka nie czuła się dobrze w nowojorskiej metropolii. W wieku 58 lat powróciła do swojego rodzinnego Wiednia, gdzie mieszka i tworzy do dziś.

Soshana – kolekcjonerka światów
Wystawę można oglądać od 17 września do 31 grudnia 2013 roku
Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie

Dodaj komentarz