• 2013-09-05

Lewitacja Ludmily Šikolovej, Marthy Havlickovej i Martiny Mokošínovej

5 września o godz. 18.00 w galerii Szkła i Ceramiki BWA Wrocław odbędzie się wernisaż wystawy Lewitacja Ludmily Šikolovej, Marthy Havlickovej i Martiny Mokošínovej.

Ludmila Šikolova (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ludmila Šikolova (źródło: materiały prasowe organizatora)

Motyw lewitacji to temat przewodni wystawy trzech czeskich artystek – Ludmily Šikolovej, Marthy Havlickovej i Martiny Mokošínovej.

Ludmila Šikolová, asystentka na Wydziale Projektowania Biżuterii i Szkła na Politechnice w czeskim Libercu, w swojej autorskiej biżuterii wykorzystuje bogactwo form wizualnych do wyrażania idei, uczuć i doświadczeń. Krótkie cykle precyzyjnie wykonanych ozdób pozwalają artystce na operowanie szerokim spektrum wariacji i kombinacji, gdzie tradycyjnej obróbce cennych materiałów towarzyszy unikalna forma i kompozycja łącząca je z innymi wyrobami. Tak poszerzone i zmienione znaczenie dzieła pozwala Šikolovej na poszerzenie kontekstu estetycznych wrażeń odbiorcy.

Z kolei prace Marty Havlickovej inspirowane są formami natury, a zwłaszcza ich niejednorodną strukturą. Artystka przekształca je i odwzorowuje w odmiennym od naturalnego materiale, tworząc głównie w szkle i porcelanie, gdzie inspiracja naturą zyskuje zupełnie nowy wymiar i charakter. Konstrukcja i kompozycja z wykorzystaniem zdjęć i grafiki nadają jej pracom wyjątkową ekspresję artystyczną, subtelnie wykorzystując pierwotny kontekst natury.

Niezwykłe połączenie szkła i innych materiałów – w szczególności metalu  wykorzystuje w swojej pracy Martina Mokošínová. Naturalna obecność struktur geometrycznych w grafice i szkle nadaje jej pracom oraz biżuterii unikalną konstrukcję, przenikającą często w inne obiekty. Mnogość nowych form będących konsekwencją tych przekształceń obfituje w wieloznaczność i szeroki kontekst, wywołując swoisty niepokój.

Lewitacja
5-28 września 2013 r., godz. 18.00
Galeria Szkła i Ceramiki, BWA Wrocław, pl. Kościuszki 9/10
Wrocław

Dodaj komentarz