• 2013-09-05

Masłowska w rozmowie z Agnieszką Drotkiewicz

12 września nakładem Wydawnictwa Literackiego do księgarń trafi Dusza światowa – książka, w której Dorota Masłowska po raz pierwszy opowiada o sobie, książkach, poglądach i o tym, co zmieniło się w jej życiu. Z Masłowską rozmawia Agnieszka Drotkiewicz.

Dorota Masłowska, Agnieszka Drotkiewicz „Dusza światowa” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Dorota Masłowska, Agnieszka Drotkiewicz „Dusza światowa” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Dorota Masłowska w morzu, w wielkim mieście, w pracy i w samotności. Ponad płcią, ponad modą, ponad konwencją – tu i teraz. Wychowuje swój mózg, tropi duszę światową, przyswaja jedzenie z pęknięciem. Nie łasi się do pieniędzy, nie jest Miluchem, nie znosi przymusu. Mówi odważnie i wprost o swoich przekonaniach. O pisaniu, planach i pomysłach, o tym, co było, jest i będzie.

Dorota Masłowska – jedna z najbardziej spektakularnych debiutantek ostatnich lat – rozmawia z Agnieszką Drotkiewicz. Po raz pierwszy tak szczerze i bez zbędnego cynizmu mówi o sobie – o swoim życiu w Wejherowie, miłości do morza, którą prawdopodobnie ma w genach, toksycznej miłości do miasta, niechęci do jeżdżenia metrem w godzinach tłoku, magii tłumu… A także o swoich książkach – wczesnych i tych późniejszych, przeszłych i przyszłych.

Masłowska odkrywa przed czytelnikiem nowe, nieznane dotychczas światy – ze słów pisarki wyłania się nie tylko obraz jej życia i twórczości, ale także obraz młodej twórczyni: kreatywnej, coraz dojrzalszej i bardziej świadomej. Doroty codziennej i Doroty piszącej – ta pierwsza jest dość uprzejma i pozbawiona charyzmy, druga: czasem aż przerażająca.

W Duszy światowej młoda pisarka dotyka wielu współczesnych kwestii, takich jak prymitywizacja sztuki, która coraz częściej prezentuje gotowe światopoglądy, antagonizm medialny, nastawiony na konflikt, nie na dialog, wolność i jej brak. Czasem brutalnie, ale zawsze szczerze wypowiada się o codzienności w Polsce, polityce, konsumpcjonizmie, minusach bycia znanym, coraz bardziej pobieżnych kontaktach międzyludzkich, powszechnym rozproszeniu, obsesji kreatywności, modzie, a także własnej… chorobie zawodowej. Dlaczego nie jest feministką i co oznacza, że jej mózg nie został zorientowany płciowo? Czemu już nie sądzi, że plamy i dziury dodają ubraniom czaru i charakteru? Od kiedy znowu prasuje ubrania? Czemu nie znosi anegdot i wspomnień? I czym jest jedzenie z pęknięciem, które tak lubi?

Dorota Masłowska, Agnieszka Drotkiewicz Dusza światowa
Premiera: 12 września 2013 roku
Wydawnictwo Literackie

Dodaj komentarz