• 2013-09-05

Aneta Szyłak kuratorką projektu w Nowym Jorku

Od 4 września w International Studio and Curatorial Program na nowojorskim Brooklynie można oglądać wystawę pt. The Field is to the Sky, Only Backwards, której kuratorką jest Aneta Szyłak. Ekspozycja dotyczy sztuki wchodzącej w relację z różnorodnymi polami badawczymi.

MML Studio + Rafał Dziemidok, „Taniec Stoczni”, 2013, fot. Jarosław Bartołowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

MML Studio + Rafał Dziemidok, „Taniec Stoczni”, 2013, fot. Jarosław Bartołowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa składa się ona z prac artystów związanych z Festiwalem Alternativa.
Należą do nich: Anders Bojen and Kristoffer Ørum z Danii, Lawrence Abu Hamdan z Wielkiej Brytanii, Hiwa K z Niemiec/Iraku, Katarzyna Krakowiak, MML Studio (Michał Mądracki, Maciej Mądracki and Gilles Lepore) z Polski oraz Hito Steyerl z Niemiec.

Artyści zaproszeni do wystawy poszukują artystycznych i pozaartystycznych narzędzi dla przeprowadzania wizualnych, przestrzennych i akustycznych studiów nad architekturą, relacjami społecznymi, migracją, ekonomią i politycznością, zastanawiają się także nad istotą tego w jaki sposób narzędzia sztuki są nie tylko narzędziami estetyki ale także poznania.

International Studio and Curatorial Program jest wiodącym programem pobytowym dla artystów i kuratorów z całego świata. Aneta Szyłak była dwukrotnie rezydentką tego programu w latach 2001 i 2003. The Field is to the Sky, Only Backwards jest drugą wystawą kuratorki w Nowym Jorku. Poprzednia, Architectures of Gender z 2003 roku pokazywała polskie artystki trzech generacji pracujące w relacji do architektury industrialnej przestrzeni SculptureCenter.

Aneta Szyłak jest kuratorką i teoratyczką sztuki, współzałożycielką Instytutu Sztuki Wyspa i Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, obecnie Dyrektorką Atystyczną Alternativa na terenie Stoczni Gdańskiej. Szyłak rozwija praktyczne i teoretyczne aspekty kuratorskiej praktyki ulokowanej i poszukuje powiązań między polem sztuki i praktyką codzienności.

Aneta Szyłak, The Field is to the Sky, Only Backwards
Wystawę można oglądać od 4 września do 18 października 2013 roku
International Studio and Curatorial Program w Nowym Jorku

Dodaj komentarz