• 2013-09-04

Wyjątkowy program na 10. urodziny wrocławskiego Jazztopadu

Koncert jubileuszowej edycji Jazztopadu 14 listopada otworzy jeden z najciekawszych improwizujących zespołów – kwartet Wayne’a Shortera. We Wrocławiu wystąpi również legendarny Charles Lloyd, czy William Parker.

Jazztopad, logo (źródło: mat. prasowe)

Jazztopad, logo (źródło: mat. prasowe)

Członkowie tego zespołu – Wayne Shorter, Danilo Perez, John Patitucci i Brian Blade traktują każdy koncert jak coś w rodzaju humanistycznego rytuału i sesji terapeutycznej jednocześnie, a ci, którzy widzieli kwartet Shortera na żywo, wiedzą, że ich muzyka może odmienić sposób postrzegania świata.

15 listopada zaplanowana została pierwsza podczas tegorocznej edycji prapremiera – trio Williama Parkera z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej, która pod batutą Jana Jakuba Bokuna wykona utwór Parkera zatytułowany Ceremonies For Those Who Are Still. William Parker to filar najlepszej – według wielu – freejazzowej sekcji rytmicznej na świecie i od trzydziestu lat jedna z centralnych postać sceny nowojorskiej. Słynie z niebywałej charyzmy oraz improwizacji, które wciągają jak najlepsze fabuły. Jazztopadowa publiczność będzie miała niepowtarzalną okazję, by poznać również jego drugie, kompozytorskie oblicze.

Kolejnego dnia festiwalowego wystąpi najpierw nowojorski kompozytor i wiolonczelista Christopher Hoffman z towarzyszeniem Polish Cello Quartet, który zaprezentuje utwór Spirit Suspensions na kwintet wiolonczelowy. Drugą prapremierą tego wieczoru będą kompozycje saksofonisty Tony’ego Malaby’ego na saksofon i kwartet wiolonczelowy wykonane również z udziałem polskich wiolonczelistów. Druga część koncertu będzie należała do TubaCello Quartet Tony’ego Malaby’ego, w którym obok lidera i Christophera Hoffmana występują Dan Peck (tuba) i John Hollenbeck (perkusja).

17 listopada w Synagodze pod Białym Bocianem wystąpi muzyk, który urodził się niedaleko kościoła Św. Tomasza w Lipsku i który chętnie do związków z twórczością Jana Sebastiana Bacha się przyznaje. Ale niezależnie od swoich ogromnych horyzontów Joachim Kühn pozostaje przede wszystkim wybitnym jazzmanem. To w końcu jeden z dwójki pianistów, których akceptował Ornette Coleman i jeden z ledwie garstki Europejczyków, którym dane było wydać album w legendarnym wydawnictwie Impulse. Do Wrocławia Kühn przywiezie swoje trio z Majidem Bekkasem i Ramonem Lopezem, w którym w niespotykany wcześniej sposób łączy jazz z muzyką arabską i afrykańską.

Kolejne dni festiwalu upłyną pod znakiem Azji: odbędzie się koncert tria Chiri, które tworzą Bae Il Dong – mistrz koreańskiej tradycji operowej pansori, trębacz Scott Tinkler i perkusista Simon Barker. Wśród artystów zaproszonych do Wrocławia i występujących pod szyldem Tokyo Jazz Festival presents: JAPAN znajdzie się m.in.: trio Michiyo Yagi – wirtuozki koto znanej ze współpracy z Johnem Zornem, Peterem Brötzmannem i Elliottem Sharpem. We Wrocławiu wystąpi też Quasimode – cieszący się w Japonii zasłużoną sławą kwartet, którego płyty niejednokrotnie widniały w czołówkach list bestsellerów. Melodyjny i pulsujący taneczną energią, pełnokrwisty jazz z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Wielki finał X. edycji odbędzie się 24 listopada, wystąpi Charles Lloyd – saksofonista, który odkrył Keitha Jarretta i stał się jednym z ojców chrzestnych jazzrockowej rewolucji. Mistyk, który uciekł od przesiąkniętego narkotykami świata jazzu, by odnaleźć siebie. Gigant, który po wielu latach medytacji w kalifornijskich górach powrócił na scenę, żeby stać się na powrót jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów współczesnego jazzu. Międzynarodowy zespół Charlesa Lloyda wystąpi w Sali Filharmonii Wrocławskiej z kompozycjami napisanymi specjalnie na zamówienie festiwalu Jazztopad.

Jazztopad 2013:
od 14 do 24 listopada 2013 roku
Wrocław

Dodaj komentarz