• 2013-09-04

Wykład Davida Crowleya i premiera ARPS po angielsku

9 września o godz. 19.00 w Teatrze Studio w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się wykład Davida Crowleya pt. Now that the Future is the Past… the Central Station and Socmodernist Architecture in Poland.

„ARPS. The Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak”, fot. Ewa Dyszlewicz (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„ARPS. The Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak”, fot. Ewa Dyszlewicz (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Niemal 50 lat po otwarciu futurystycznych stacji Powiśle, Ochota i Śródmieście na warszawskiej linii średnicowej, Centrum Architektury zaprasza na wieczór poświęcony autorom tych ikon modernizmu – Arseniuszowi Romanowiczowi i Piotrowi Szymaniakowi.

9 września w socrealistycznym foyer Teatru Studio odbędzie się wykład Davida Crowleya – autora m.in. książki Warsaw (2003) i kuratora głośnej wystawy Cold War Modern (Victioria & Albert Museum, 2008-2009) – i oficjalną premierę anglojęzycznej książki ARPS. The Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak opublikowanej przez Centrum Architektury i Instytut Adama Mickiewicza. Potem impreza przeniesie się do Baru Studio.

PROGRAM

  • Wykład: David Crowley: Now that the Future is the Past… the Central Station and Socmodernist Architecture in Poland.
    Warszawski Dworzec Centralny i związana z nim sekwencja stacji kolei podmiejskiej (Stadion, Powiśle, Śródmieście, Ochota) należą do specjalnej kategorii buydynków powstałych w Polsce i Bloku Wschodnim w latach 60. i 70. W szarym pejzażu mieszkalnych punktowców i zuniformizowanych biurowców, te socmodernistyczne budowle wyróżniają się inżynierską wirtuozerią, abstrakcyjną plastyką i wysoką jakością. Dramatyczne nadwieszenia i kosmiczne formy katowickiego Spodka czy krakowskiego hotelu Forum stawiały wyzwanie grawitacji i wieszczyły przyszłość. David Crowley – badacz i autor od dawna zaangażowany w polską tematykę – przedstawi swoje refleksje na temat wzlotu i upadku tych symboli PRL oraz ich miejsca we współczesnej Polsce (wykład zostanie wygłoszony po angielsku, bez tłumaczenia na polski).
  • Książka: ARPS. The Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak – anglojęzyczny album o odkrytych na nowo warszawskich modernistach. Blisko 400 stron, 200 ilustracji, teksty 8 polskich i zagranicznych autorów, wywiady. Arseniusz Romanowicz (AR, 1910-2008) i Piotr Szymaniak (PS, 1911-1967) zaprojektowali jedne z najciekawszych budynków powojennej Warszawy: Dworzec Centralny, Dworzec Wschodni, stacje Ochota, Powiśle i Stadion, położone na przecinającej miasto linii średnicowej. Nie dbali jednak o reklamę i przez większą część życia pozostawali w cieniu. Również same budynki szybko podupadły i jeszcze do niedawna trudno było je docenić pod warstwami brudu i przybudówek. Dziś, gdy zostały wyremontowane, nie trzeba już używać wyobraźni, by dostrzec kunszt Romanowicza i Szymaniaka. Jak dotąd nie było jednak książki, która pozwoliłaby lepiej ich poznać.
    ARPS jest opowieścią złożoną z tekstów ośmiu polskich i zagranicznych autorów, prezentujących różne wątki i epizody z kariery Romanowicza i Szymaniaka od lat 30. do 90. Ponadto książka zawiera m.in.: pierwsze kalendarium życia i twórczości obu architektów, niepublikowany tekst Romanowicza o Dworcu Centralnym z połowy lat 80. oraz wywiady z architektami, którzy ostatnio modernizowali warszawskie dworce autorstwa duetu ARPS.
    W albumie ARPS znalazło się także około 200 starannie dobranych zdjęć, w tym niepublikowanych materiałów z archiwów rodzinnych oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. Tłem albumu są dzieje Warszawy i Polski XX wieku – od końcówki II RP z jej pokazowymi inwestycjami, przez lata okupacji i PRL, po dziki kapitalizm lat 90. i modernizacyjną falę ostatnich lat. Książka, pod redakcją Grzegorza Piątka, zaprojektowana przez Błażeja Pindora, jest dostępna w księgarniach oraz w sklepach internetowych, m.in. Bęc Zmiana i Architrend. Wkrótce rozpocznie się zagraniczna dystrybucja albumu. Będzie on też prezentowany na New York Art Book Fair (19-22 września).

Organizator: Centrum Architektury, Partner: Teatr Studio.

„ARPS. The Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak”, fot. Ewa Dyszlewicz (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„ARPS. The Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak”, fot. Ewa Dyszlewicz (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Wykład Davida Crowleya i premiera książki ARPS. The Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak
9 września 2013 r., godz. 19.00
Teatr Studio, Pałac Kultury i Nauki
Warszawa

Komentarze wyłączone.