• 2013-09-04

Angelika Markul – Ciemność i czerń

W Muzeum Sztuki w Łodzi trwają właśnie przygotowania do otwarcia nowej, niepokojącej i działającej na wyobraźnię wystawy Wyzwolone siły. Angelika Markul i współczesny demonizm, która zostanie otwarta 6 września.

Autorka pracy: Angelika Markul, Galeria Arsenał w Poznaniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Angelika Markul, Galeria Arsenał w Poznaniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na potrzeby nowej wystawy przestrzeń pierwszego piętra ms1 ulega całkowitemu przeobrażeniu. Przekształcana jest architektura, która w przypadku tej wystawy będzie pełnić bardzo istotną rolę, bo nie tylko stworzy jej nastrój, ale stanie się częścią ekspozycji, a poniekąd nawet jej bohaterem. W montażu od paru dni uczestniczy sama artystka. Angelika Markul w piątek i sobotę wspólnie ze studentką łódzkiej ASP realizowała także rzeźbę, którą będzie można oglądać w Sali Lustrzanej Muzeum. Sala Lustrzana, jako zabytkowa, jest jedyną przestrzenią wystawy, która nie została poddana żadnym znaczącym zmianom.

Wystawa jednej z najciekawszych artystek młodego pokolenia potrwa do 10 listopada. W zaciemnionych salach będzie można oglądać projekcje filmowe, mroczne rzeźby, obrazy z czerwonego wosku czy instalacje. Jedną z projekcji będzie Gardziel Diabła. To film, który ukazuje część Iguazu – najpotężniejszego wodospadu na świecie, którego huk słychać z odległości 20 kilometrów. Jednak nie jest to tylko dokumentacja jednego z cudów natury, gdyż widz orientuje się natychmiast, że coś jest nie tak: woda zamiast spadać w dół, porusza się w przeciwnym kierunku. W innej sali będzie można przyjrzeć się nieboskłonowi filmowanemu z pustyni Atacama w Chile czy spustoszonej falą tsunami Fukushimie.

Muzeum Sztuki w Łodzi zaprezentuje najnowsze, niepokazywane dotąd prace artystki, które powstawały w przeciągu ostatnich kilku miesięcy. Wśród nich znajdzie się też wyróżniony nagrodą Prix SAM 2012 Bambi w Czarnobylu, który następnie zostanie zaprezentowany w paryskim Palais de Tokyo. Praca będzie składać się z projekcji filmowej, metalowej instalacji oraz zespołu rzeźb, a zostanie pokazana w najbardziej zaskakującej przestrzeni wystawy.

Angelika Markul urodziła się w Szczecinie, mieszka we Francji, a zadebiutowała w Polsce w czerwcu 2006 roku wystawą Sen Muchy prezentowaną w Galerii Foksal w Warszawie. Artystka aktywnie działa na międzynarodowej scenie sztuki współczesnej. W jej twórczości szczególną rolę pełni światło, a także jego przeciwieństwa: czerń i ciemność. W swoich instalacjach wykorzystuje materiały naturalne takie jak drewno, wosk, ale także czarną folię.

Tematem wystawy Markul w Muzeum Sztuki są nieokiełznane, potężne siły, które mają zwykle niszczycielską moc. Artystkę interesują skrajne, ekstremalne sytuacje i miejsca. Te, które ukazują projekcje filmowe (Fukushima, Czarnobyl itp.) artystka odwiedziła i miała okazje obserwować na żywo. Demonizm występuje tutaj w znaczeniu pierwotnym; demony nie są ani dobre ani złe. To po prostu siły, nad którymi nie panuje człowiek. Markul częściowo im ulega, ukazuje, ale też do pewnego stopnia je wzmacnia. Utrata kontroli nad rzeczywistością jest z jednej strony bardzo niebezpieczna, przerażająca, z drugiej zaś wciąga i fascynuje. Wystawa nie tylko będzie stanowiła refleksję nad nieokiełznanymi demonami, ale także sama będzie je poniekąd wyzwalać i prowokować.

Kurator projektu: Jarosław Lubiak

Angelika Markul, Wyzwolone siły. Angelika Markul i współczesny demonizm
Wernisaż: 6 września 2013 roku, godz. 18.00
Muzeum Sztuki w Łodzi

Dodaj komentarz