• 2013-09-03

Kuśmirowski poszukuje przedmiotów codziennego użytku

Do 20 września w gliwickiej Czytelni Sztuki jest przeprowadzana zbiórka przedmiotów, które będą współtworzyć nową instalację Roberta Kuśmirowskiego.

Robert Kuśmirowski, „Double V”, instalacja, fragment, 2004 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Robert Kuśmirowski, „Double V”, instalacja, fragment, 2004 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Już 4 października w Czytelni Sztuki rozpocznie się wystawa Architektura w opozycji , której częścią będzie nowa instalacja Roberta Kuśmirowskiego. Artysta i Czytelnia Sztuki zapraszają do pomocy w kompletowaniu elementów instalacji.

Poszukiwane są następujące przedmioty: stare biurko,  różne krzesła i półki, lampka stołowo-biurowa, segregatory, szafki lub regały (lub jedno i drugie), stare książki i papiery, ramki  na obrazy bądź fotografie, stary dywan lub chodnik, duża ilość zużytych puszek po farbach i starych wiader, zniszczone pędzle do malowania

Jeśli posiada się któryś z tych przedmiotów i nie wie się, co z nim zrobić można go podarować i stać się współtwórcą dzieła sztuki. Zapewniony transport w obrębie Gliwic.

Robert Kuśmirowski to performer, autor instalacji, obiektów, fotografii, rysunków. Urodzony w 1973 roku w Łodzi. Robert Kuśmirowski w latach 1998-2003 studiował na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni rzeźby prof. Sławomira Andrzeja Mieleszki. W roku akademickim 2002-2003 przebywał na stypendium w Pracowni Metalu i Modelowania na Uniwersytecie Rennes 2, Beaux-Arts Rennes. Większość jego prac oparta jest na rekonstrukcji i kopiowaniu starych przedmiotów, dokumentów, fotografii, a raczej tworzeniu ich łudząco podobnych imitacji.

Zazwyczaj nie mają one swego określonego pierwowzoru, a jedynie przywołują kulturę materialną pewnej epoki. W ten sposób Kuśmirowski odwołuje się do pamięci, historii i nostalgii. Podobny charakter mają też jego akcje i działania performerskie, czasami uzupełniane komponowaną przez niego muzyką. Laureat nagrody Paszportów Polityki, a w 2003 roku znalazł się na pierwszym miejscu rankingu internetowego Artysta Roku magazynu Raster. Związany z Fundacją Galerii Foksal w Warszawie, Johnen Galerie w Berlinie, Guido Costa Projects w Turynie i Andrew Kreps Gallery in New York. Mieszka i pracuje w Lublinie. Od 2007 roku zatrudniony na macierzystej uczelni Instytutu Sztuki Pięknych WA UMCS w Lublinie, Zakład Intermiediów i Rysunku.

Robert Kuśmirowski, zbiórka przedmiotów
Przedmioty można przekazywać do 20 września 2013 roku
Czytelnia Sztuki
ul. Dolnych Wałów 8a
Gliwice

Dodaj komentarz