• 2013-09-03

Luis García Berlanga w Kinie Pod Baranami

Od 10 do 12 września w Kinie Pod Baranami potrwa przegląd filmów wybitnego hiszpańskiego scenarzysty i reżysera Luisa Garcíi Berlangi.

Kadr z filmu „Kat” w reż. Luisa Garcíi Berlangi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Kat” w reż. Luisa Garcíi Berlangi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kino Pod Baranami zaprasza na przegląd filmów wybitnego hiszpańskiego scenarzysty i reżysera Luisa Garcíi Berlangi, twórcy niestroniącego od krytyki i groteski. W programie przeglądu znalazły się trzy niepozbawione satyry obrazy: powojennej Hiszpanii (Witaj, panie Marshall), życia na hiszpańskiej prowincji (Calabuch) i nietypowego zawodu (Kat).

Przegląd filmów Berlangi towarzyszy wystawie Szkice z Hiszpanii. Fotografie Mariana Maurizio Abramowicza z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie organizowanej przez Instytut Cervantesa w Krakowie i Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Program:

  • 10 września, godz. 19.00 – Witaj Panie Marshall (Bienvenido Mister Marshall), reż. Luis García Berlanga, Hiszpania 1953, 75’
  • 11 września, godz. 19.00 – Calabuch, reż. Luis García Berlanga, Hiszpania 1956, 92’
  • 12 września, godz. 19.00 –  Kat (El Verdugo), reż. Luis García Berlanga, Hiszpania 1963, 87’

O filmach:

Calabuch, reż. Luis García Berlanga, Hiszpania 1956, 92’ – znakomity obraz powstały w efekcie współpracy hiszpańsko-włoskiej. Zabawny, przyjęty entuzjastycznie i nagrodzony MFF w Wenecji. Historia fizyka nuklearnego, który postanawia przenieść się do małej hiszpańskiej wioski Calabuch nad Morzem Śródziemnym, gdy dowiaduje się, że jego wynalazki są wykorzystywane dla celów militarnych. W roli głównej amerykański aktor Edmund Gwenn.

Kat (El Verdugo), reż. Luis García Berlanga, Hiszpania 1963, 87’ – młody Jose Luis zakochuje się w równie sympatycznej jak on sam Carmen. Obydwoje pasują do siebie, ponieważ są obciążeni podobnymi rodzinno-zawodowymi problemami. Jose Luis jest bowiem karawaniarzem, a Carmen córką miejscowego kata. Młodzi pobierają się, ale nie mogą znaleźć dla siebie mieszkania. Sprawę tę rozwiązuje ojciec Carmen, który wyraża chęć przejścia na emeryturę, ale Jose Luis musi przejąć po teściu niechcianą profesję…

Witaj Panie Marshall (Bienvenido Mister Marshall), reż. Luis García Berlanga, Hiszpania 1953, 75’ – film obsypany pozytywnymi recenzjami krytyków, widzących w nim akt odnowienia i oryginalność, odróżniającą go od typowych obrazów tamtych czasów. Realia historyczne powojennej Hiszpanii znajdującej się w izolacji z powodu dyktatury frankistowskiej. Przeznaczony dla zniszczonej wojną Europy Plan Marshalla prawie ominął Hiszpanię. Komiczny portret kastylijskiej wioski, która spodziewa się odmiany losu w związku z szykującą się wizytą przedstawicieli rządu amerykańskiego decydujących o wysokości pomocy dla danego regionu. Pragnąc uzyskać możliwie największe profity, mieszkańcy przekształcają swoją zwyczajną kastylijską miejscowość w typowo andaluzyjską wioskę, w której pojawiają się charakterystyczne dla niej atrybuty i zwyczaje, jak byki i flamenco. Amerykanie nie zwracają jednak na to uwagi i zawodzą nadzieje mieszkańców… Wyostrzone spojrzenie na wiejski pejzaż Kastylii i stereotypy hiszpańskości.

Przegląd filmów Luisa Garcíi Berlangi
10-12 września 2013 r., godz. 19.00
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz