• 2013-09-03

Krzysztof Żwirblis z Muzeum Społecznym w Arsenale

Galeria Arsenał zaprosiła do Białegostoku wybitnego twórcę, kuratora i krytyka sztuki Krzysztofa Żwirblisa, który przeprowadza na terenie osiedla Słoneczny Stok akcję społeczno – artystyczną pt. Muzeum Społeczne.

Muzeum Społeczne, Wiedeń, fot. Tatia Skhirtladze (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Społeczne, Wiedeń, fot. Tatia Skhirtladze (źródło: materiały prasowe organizatora)

Słoneczny Stok to jedno z osiedli białostockich, na których miały miejsca rażące akty rasizmu, dyskryminacji i agresywnej nietolerancji. Włączając się do społecznej akcji współtworzenia w Białymstoku atmosfery życzliwości i tolerancji wobec różnie pojmowanej odmienności, Galeria Arsenał zaprosiła do miasta Krzysztofa Żwirblisa.

Żwirblis zasłynął w świecie sztuki m.in. realizacjami niosącymi znamiona działań społeczno – artystycznych. Metodą twórczej pracy prowadzi edukacyjne działania zmieniające postawy, budujące otwartość i akceptację wobec drugiego człowieka.

Muzeum Społeczne to akcja społeczno-artystyczna, która została przeprowadzona po raz pierwszy w 2010 r. Polega na realizacji filmu i tymczasowej wystawy z mieszkańcami określonej okolicy (osiedla, skweru, ulicy), które są później prezentowane w otwartej przestrzeni. Film składa się z wywiadów dotyczących własnej małej historii uczestników oraz ich kreatywnych zainteresowań. Autor twierdzi, że każdy z nas jest pewnym muzeum; ma własną historię, zainteresowania, którymi może się podzielić ze swoimi sąsiadami czy zaproszoną publicznością.

Akcja rozpoczęła się 31 sierpnia 2013. Od tego dnia, aż do finału Krzysztof Żwirblis kręci film i prowadzi twórcze działania na osiedlu Słoneczny Stok przy pomocy pracowników Galerii Arsenał i wolontariuszy z Fundacji SOCLAB. W Białymstoku finał akcji będzie miał miejsce 7 września na terenie osiedla Słoneczny Stok, w amfiteatrze przy ul. Stromej, gdzie odbędzie się prezentacja filmu i wystawy.

Krzysztof Żwirblis – twórca, kurator, historyk i krytyk sztuki. Od 1976 r. pracuje w teatrze Akademia Ruchu. W latach 1992 – 1997 prowadził Galerię AR w kinoteatrze Tęcza na warszawskim Żoliborzu, w latach 2007-2012 Galerię Studio w Warszawie.

Zrealizował, jako kurator, kilkanaście większych wystaw, m.in.: Władza ludu (na temat demokracji, Galeria Arsenał, Białystok 2002) i Demos kratos Galeria Klimy Bocheńskiej, Warszawa 2006, Galeria Bielska BWA oraz Galeria BWA w Zielonej Górze, 2007. Był autorem całodziennych projektów (performance, akcje) na festiwalach teatralnych Sztuka ulicy (Warszawa 2001 – 2003). Wziął udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in. Polska, Teatr Academia, Warszawa 2003; Inc. Sztuka wobec korporacyjnego przejmowania miejsc ekspresji publicznej, Galeria XX1, Galeria Program, Warszawa 2004; Betonowe dziedzictwo – od Le Corbusiera do blokersów, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa 2008;Happiness is a warm gun, Rizzordi Art Foundation, Sankt-Petersburg 2012; Christoph project, Kunstraum Pro Arte, Hallein (Austria) 2013.

Miał kilka wystaw indywidualnych m.in. Bezinteresowna przestrzeń miejska (z Aleksandrą Wasilkowską) Galeria lokal_30, Warszawa 2008; Akcje, interwencje, Galeria 2.0, Warszawa 2011; Ziemie podwójnie odzyskane (z Bogdanem Łopieńskim i Andrzej Tobisem) Narodowa Galeria Sztuki Zachęta (Warszawa 2012)

Dotychczas miało miejsce 11 realizacji Muzeum społecznego w Warszawie, Lublinie, Kalmarze (Szwecja), Łajskach k. Legionowa, Krakowie, Szydłowcu i Wiedniu.

Krzysztof Żwirblis, Muzeum Społeczne
Rozpoczęcie akcji: 31 sierpnia 2013 roku
Finał: 7 września 2013 roku, godz. 19.00
Słoneczny Stok, amfiteatr
ul. Stroma
Białystok

Dodaj komentarz