• 2013-09-03

Droga na północ

4 października polską premierę będzie mieć Droga na północ – film drogi reżysera Seksu po fińsku, Miki Kaurismäkiego

Kadr z filmu „Droga na północ” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Droga na północ” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poukładane życie czterdziestoletniego pianisty Timo (Samuli Edelmann) rozsypuje się jak domek z kart, gdy opuszcza go żona, a on zastaje pod drzwiami mieszkania, niejako w zamian, schorowanego ojca, Leo (Vessa-Matti Loiri), którego nie widział od 30 lat. Ich ponowne spotkanie zbiega się z momentem dla obu przełomowym. Stracili niemal wszystko, co mieli i w co wierzyli, lecz jeden jest absolutnym przeciwieństwem drugiego. Starszy pan to wrak człowieka zniszczony przez życie pełne alkoholu i papierosów. Kłótliwy i niesubordynowany, zdaje sobie jednak sprawę, że stoi nad grobem i najbliższe dni to prawdopodobnie jego ostatnia szansa poprawienia relacji z synem. Kradnie więc z parkingu Pontiaca Catalinę i przekonuje Timo do wyprawy do Laponii. W drodze ma zamiar wyznać mu ważną rodzinną tajemnicę…

Nim jednak to się stanie, spotykają ich zarówno zabawne, jak i wzruszające przygody. Nocują w przydrożnych hotelach, a Timo dowiaduje się, że ma siostrę. W końcu zabierają matkę Leo, staruszkę, by ta mogła po raz ostatni zobaczyć swój rodzinny dom. Leo uparcie wiedzie syna drogą na północ…

Film to wirtuozerski popis dwóch wspaniałych aktorów. Starszy z nich – Loiri – jest również muzykiem, dzięki czemu można w Drodze na północ wysłuchać poruszających utworów, śpiewanych zachrypniętym głosem dawnej gwiazdy. Samuli Edelmann po wielu rolach w skandynawskich filmach powoli zdobywa Hollywood, między innymi u boku Toma Cruise’a w ostatniej części Mission: Impossible.

Droga na północ przez wiele tygodni utrzymywała się na czele fińskiego box office’u i została obejrzana, w czteromilionowym kraju, przez ponad 200 tysięcy widzów.

Mika Kaurismäki – reżyser, wraz z młodszym bratem Aki, uznawany jest za jednego z najważniejszych twórców fińskiej nowej fali. Urodzony w 1955 roku w Orimattili debiutował w latach osiemdziesiątych. Początkowo skupiał się głównie na produkcji filmowej m. in słynnej adaptacji Zbrodni i kary swojego brata. Międzynarodową sławę reżysera przyniosły mu Opowieści erotyczne i Sex po fińsku. Jest również twórcą rewelacyjnych dokumentów, z których ostatni, poświęcony Miriam Makebie (Mama Africa) został doceniony na Berlinale. Przez wiele lat mieszkał w Brazylii, a obecnie prowadzi brazylijską restaurację w Helsinkach. Współpracował także z polską grupą rockową Houk.

Droga na północ
Reżyseria: Mika Kaurismäki
Scenariusz: Mika Kaurismäki, Sami Keski-Vähälä
Zdjęcia: Jari Mutikainen
Występują: Vesa-Matti Loiri, Samuli Edelmann, Peter Franzén, Mari Perankoski, Eila Roine
Dystrybucja: Vivarto
W kinach od 4 października 2013 r.

Dodaj komentarz