• 2013-09-03

Czy polska architektura ma własny język?

10 września o godz. 15.00 w Centrum EXPO XXI w Warszawie, podczas targów Interiors & Design 2013, odbędzie się debata pt. Czy polska architektura ma własny język?

Czy polska architektura ma własny język? (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czy polska architektura ma własny język? (źródło: materiały prasowe organizatora)

Unikalny, ładny krajobraz jest jednym z wyznaczników tożsamości i jakości życia. Wyniki pracy architektów determinują tą wartość na dziesiątki, a czasami nawet setki lat. Ponoszą więc oni szczególną odpowiedzialność za kształt naszego otoczenia. Młodzi, polscy architekci i dziennikarze będą rozmawiać o tym czy ma sens poszukiwanie własnego, odrębnego, polskiego języka architektury ? Czy warto walczyć o różnice czy może należy pogodzić się ze stopniowym ujednoliceniem i ich zatarciem.

Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć w trakcie dyskusji młodzi, polscy architekci i dziennikarze.

  • Anna Cymer – Krytyka Architektury
  • Kamil Miklaszewski – Grupa projektowa +48
  • Jan Sukiennik – pracownia 137 Kilo

Dyskusję poprowadzi Krzysztof Sołoducha – Grupa Sztuka Architektury

Debata odbędzie się 10 września o godz. 15.00, Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie. Jej organizatorem jest Grupa Sztuka Architektury – grupa portali tematycznych skierowanych do architektów, projektantów wnętrz i architektów krajobrazu.

Z dyskusji będzie prowadzona także transmisja internetowa.

Dyskusja będzie jednym z paneli dyskusyjnych towarzyszących Międzynarodowym Targom Wyposażenia i Wykończenia Wnętrz Interiors & Design Warsaw 2013. Targi odbędą się w dniach 10-12 września 2013 r. w Warszawskim Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14. W ciągu trzech dni targów uczestnicy będą mogli zapoznać się z aktualną ofertą produktową oraz uczestniczyć we wspomnianych panelach dyskusyjnych i warsztatach, m.in. dotyczących polskiego wzornictwa.

Anna Cymer (Krytyka Architektury) – historyczka sztuki i architektury, zajmująca się głównie architekturą nowoczesną i najnowszą oraz jej popularyzacją. Ma na koncie współpracę m.in. z Gazetą Wyborczą, Wprost,Architektura&Biznes, Stolica, WAW, Krytyka Architektury, serwisami sztuka architektury.pl, bryla.pl, culture.pl, Fundacją Bęc Zmiana; stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pracuje nad książką o polskiej architekturze okresu PRL. Prywatnie wielbicielka blokowisk i Górnego ŚŚląska.

+48 Grupa Projektowa – zajmuje się szeroko pojętą działalnością projektową i okołoprojektową. Poza pracą zawodową stara się angażować w działalność dydaktyczną regularnie uczestnicząc w warsztatach studenckich i zajęciach popularyzatorskich dla dzieci. W polu zainteresowań grupy poza architekturą znajduje się wzornictwo, oraz zagadnienia inżynierskie. Trzon grupy stanowią architekci, absolwenci wydziału architektury Politechniki Warszawskiej: Agata Filipek, (2006), Karol Szparkowski (2006), Kamil Miklaszewski (2004). Stałym współpracownikiem zespołu jest prof. arch. Zygmunt Szparkowski.

Najważniejsze projekty Grupy to między innymi koncepcja modernizacji pl. Trzech Krzyży (3 nagroda w konkursie), szkoła podstawowa w Jacmel na Haiti (II nagroda w konkurskie), pawilon wystawowy ESK we Wrocławiu (zwycięska koncepcja w finale konkursu Akcja-Kreacja), projekt terminala pasażerskiego dla lotniska Szczytno-Szymany (III nagroda w konkursie) a także liczne projekty domów jednorodzinnych.

Jan Sukiennik – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, wraz z Zofią Strumiłło-Sukiennik współtworzy warszawskie studio projektowe 137kilo. Z racji zainteresowań, większość budynków projektowanych przez studio 137 kilo to obiekty kultury w małej i średniej skali budowane najczęściej w stolicy m.in. Służewiecki Dom Kultury, Dom Kultury Kadr, czy Klub Kultury na Saskiej Kępie. Biuro tworzy także wnętrza, jak np. znana siedziba firmy Bausch & Lomb w Warszawie.

Czy polska architektura ma własny język?
10 września 2013 r., godz. 15.00
Centrum EXPO XXI
Warszawa

Dodaj komentarz