• 2013-09-03

Chce się żyć Macieja Pieprzycy wielkim zwycięzcą MFF w Montrealu

Chce się żyć Macieja Pieprzycy zdobył Grand Prix dla Najlepszego Filmu, Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu.

Katarzyna Zawadzka i Dawid Ogrodnik w filmie „Chce się żyć”, fot. Aleksandra Mecwaldowska (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Katarzyna Zawadzka i Dawid Ogrodnik w filmie „Chce się żyć”, fot. Aleksandra Mecwaldowska (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

To największy sukces polskiej produkcji w blisko 40-letniej historii festiwalu; a pod względem ilości i wagi zdobytych nagród, najbardziej spektakularny triumf krajowego kina na międzynarodowej imprezie klasy A od czasów Nikifora z 2005 roku.

Decyzja jury, ogłoszona w nocy z 2 na 3 września czasu polskiego, potwierdziła przypuszczenia zachodnich krytyków, typujących Chce się żyć na zdecydowanego faworyta imprezy. Już pierwsze pokazy pokazały, że obraz Pieprzycy urasta do miana sensacji Montrealu.

Dwa razy mieliśmy owacje na stojąco. Widzowie stali i klaskali ponad 10 minut, co podobno nie zdarzyło się na tym festiwalu od lat. Klaskali by dłużej, tylko już nas organizatorzy zaczęli wypraszać z sali, bo zablokowaliśmy następny pokaz.

– relacjonował Pieprzyca na oficjalnym fanpage’u filmu na Facebooku.

W ślad za reakcją publiczności szły rewelacyjne recenzje filmu. Niezwykle poruszający i wzruszający „Chce się żyć” to wielki film, warty największych nagród. – zachwycał się dziennikarz livrecinema.com, wystawiając filmowi notę 9,5/10. Podobnego zdania był Variety, magazyn, w którym polską produkcję porównano do oscarowego Motyla i skafandra i głośnych, zeszłorocznych Sesji.

Festiwal w Montrealu jest jedynym na kontynencie północnoamerykańskim międzynarodowym festiwalem konkursowym, akredytowanym przez Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych (FIAPF). Celem imprezy jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej i działalność na rzecz debiutujących twórców i dzieł nowatorskich. Do tegorocznego Konkursu Głównego zgłoszono 113 premier z całego globu, z czego do prestiżowej oficjalnej selekcji dostało się zaledwie 20 obrazów.

Zwycięskie Chce się żyć to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca, emanująca optymizmem i humorem, historia niepełnosprawnego Mateusza, który – mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu – udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha. W roli głównej znany z Jesteś Bogiem Dawid Ogrodnik, który stworzył jedną z najniezwyklejszych i najbardziej wzruszających kreacji w polskim kinie ostatnich lat.

Film Pieprzycy znalazł się w również prestiżowym gronie produkcji nominowanych do Złotych Lwów Gdynia Film Festival, a ponadto już teraz dostał zaproszenia na kolejne zagraniczne festiwale, których nazwy zostaną wkrótce ujawnione.

Kadr z filmu „Chce się żyć”, fot. Paweł Dyllus (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Chce się żyć”, fot. Paweł Dyllus (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu
22 sierpnia – 2 września 2013 r.
Montreal

Chce się żyć
Reżyseria: Maciej Pieprzyca
Obsada: Dawid Ogrodnik, Arkadiusz Jakubik, Dorota Kolak, Katarzyna Zawadzka, Janusz Chabior, Anna Kaczmarczyk, Helena Sujecka
Dystrybucja: Kino Świat
W kinach od 11 października 2013 r.

Dodaj komentarz