• 2013-09-03

Bohdan Paczowski na ścieżkach historii idei

30 września nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria ukaże się książka Bohdana Paczowskiego Ścieżki.

Bohdan Paczowski „Ścieżki” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Bohdan Paczowski „Ścieżki” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Punktem wyjścia szkiców, studiów i rozważań, które składają się na tę książkę, jest to, co autor napotyka na swojej drodze, co widzi, przeżywa, czyta, co fotografuje i co przyciąga jego uwagę, pobudzając myśl i wyobraźnię. Z jednej strony są to miejsca, krajobrazy, ludzie, budowle, dzieła sztuki czy wystawy, a z drugiej – poezja, prądy artystyczne, wydarzenia historyczne, kierunki myślenia, życiorysy i dzieła ważnych postaci. Mimo rozpiętości tematów, miejsc i czasu, teksty te łączy wspólne tło historii idei, dzięki czemu tworzą rodzaj opowieści o przemianach pojęć związanych z myślą, obyczajami i tradycjami Europy i leżących u podstaw kontrowersji i kryzysów współczesności.

Kolor rozłupanego kamienia mówi prawdę o materii, która się na niego składa, a kolor, który pokrywa warstwą farby powierzchnię jakiegoś materiału, tę prawdę o nim ukrywa. Widać to najlepiej na kawałku starego muru, z którego złuszcza się warstwa farby i odsłania prawdę o tym, co dotąd sobą kryła. Kolor może więc coś odsłaniać albo zasłaniać, a człowiek przypisał mu w dodatku znaczenia, dzięki którym może też coś wyrażać. Chować – pokrywając, ukazywać – odsłaniając i wyrażać – znacząc – to trzy ważne role koloru: maski, prawdy i symbolu.

(fragment książki)

Bohdan Paczowski – urodzony w Warszawie w roku 1930 architekt i publicysta. Ukończył studia na Politechnice Krakowskiej i nostryfikował dyplom na Politechnice w Mediolanie. Po latach spędzonych we Włoszech i w Paryżu zamieszkał w Luksemburgu, gdzie współzałożył Fundację Architektury. Z pracownią Bellon Paczowski Sobotta projektował szpitale w Paryżu, a z Atelier d’Architecture Paczowski et Fritsch – pierwszą rozbudowę Trybunału Wspólnoty Europejskiej, pawilon Luksemburga na EXPO ’93 w Sewilli i nowy port lotniczy w Luksemburgu. Jest laureatem nagród w konkursach międzynarodowych. W roku 2009 zwyciężył w konkursie na projekt Muzeum Historii Polski w Warszawie. Publikował teksty w pismach krajowych i zagranicznych, a w roku 2005 wydał zbiór esejów Zobaczyć.

Bohdan Paczowski Ścieżki
Premiera: 30 września 2013 roku
słowo/obraz terytoria

Dodaj komentarz