• 2013-09-03

Arek Pasożyt sfinalizował budowę DOMU

1 września w Galerii EL w Elblągu odbyło się otwarcie DOMU Arka Pasożyta. Budowa domu była to trzy miesięczna próba samodzielnego zbudowania obiektu mieszkalnego w przestrzeni publicznej Elbląga. Materiałem budulcowym do jego powstania zostały znalezione i zdobyte (wszelkimi legalnymi sposobami) różnorodne materiały.

Arek Pasożyt, „DOM”, Projekt „Przebudzenie”, Elbląg, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Arek Pasożyt, „DOM”, Projekt „Przebudzenie”, Elbląg, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Budowę swojego DOMU Arek Pasożyt zaczął od zera – na początku lipca, z minimalnym ekwipunkiem do przetrwania (m.in. namiot, śpiwór, czajnik elektryczny, przedłużacz) rozpoczął osiedlanie się w Elblągu. Jako człowiek bez domu, a próbujący go samodzielnie od podstaw stworzyć, artysta starał się wdrażać, wtapiać i włączać w lokalną społeczność. Dzięki temu ułatwił sobie budowę Domu, który z założenia jest otwarty na aktywność i inicjatywę zewnętrzną. Projekt zmieniał się wraz z aktualnymi uczestnikami i ich umiejętnościami, co dawało nowe spojrzenie na przestrzeń publiczną i nieznaną w niej działalność społeczeństwa.

Ponadto, działanie to, dla samego twórcy jest swoistym wyzwaniem i sprawdzeniem swoich możliwości w niecodziennych (czasem niesprzyjających, lecz cywilizacyjnie naturalnych) warunkach. Obiekt mieszkalny wypełnia się różnymi narracjami, historiami, wydarzeniami, w których uczestniczą mieszkańcy Elbląga, w zależności od ich potencjalnej chęci dialogu, kontaktu i partycypacji w akcji nowego sąsiada.

Twórca opuszczając DOM pozostawi po sobie obiekt naładowany różnorodnymi sytuacjami, przeżyciami, a przede wszystkim będący tworem naznaczonym siłą przetrwania. Możliwe, że finalnie jego konstrukcja w formie przypominać będzie małą architekturę na styku baraku, altanki, a domku letniskowego, pozostawionego do zaanektowania przez następne osoby, a może i stanie się dla artysty miejscem wakacyjnych powrotów do Elbląga.

Arek Pasożyt (ur. 1987) – fotograf, performer, malarz. Studiował Malarstwo i Edukację Artystyczną na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (Edukację Artystyczną ukończył w 2011r). W latach 2006-2010 był liderem i współzałożycielem Grubej Najgorszej, grupy kontestującej układy galeryjno-kuratorskie i skupiającej w swoich szeregach debiutujących twórców podejmujących krytykę instytucjonalną. W 2010r. w ramach działania Pasożyt w toruńskim CSW, był inicjatorem powołania Bojówki, uprawiającej w trakcie wernisaży wystaw miękką dywersję i sabotaż, składającej się z ochotników na co dzień nie zajmujących się sztuką. Do indywidualnych działań Arka Pasożyta należały, m.in. akcje kopiowania obrazów słynnych malarzy, takich jak, Lucjan Freud, Gerhard Richter, Luc Tuymans, czy Damien Hirst. Akcje te, odbywały się w latach 2010-2011 w ramach cyklu Malarstwo pasożytnicze.

W 2010 roku artysta sformułował swój Manifest pasożytniczy, określający ideologię jego działań jako artysty-pasożyta. W myśl zawartych w Manifeście idei, Arek Pasożyt mieszka od ponad dwóch lat w różnych miastach w instytucjach kulturalnych i wszelkich miejscach związanych z kulturą. Jako pasożyt mieszkał, m.in. w Toruniu (CSW Znaki czasu, Galeria nad Wisłą), we Wrocławiu (BWA), w Krakowie (MOCAK), czy w Niemczech, w miejscowości Begehungen. W 2010 roku zdobył nagrodę Artluka za dotychczasową działalność, w 2012r. otrzymał stypendium z Fundacji Bęc Zmiana (BMW/ART/TRANSFORMY).

Arek Pasożyt, DOM
Projekt Przebudzenie – ????? (kuratorka: Karina Dzieweczyńska): 26 czerwca 2013 roku – koniec 2015 roku
Otwarcie DOMU: 1 września 2013 roku, godz. 14.00
Galeria EL w Elblągu

Dodaj komentarz