• 2013-09-02

Odszedł Jarosław Śmietana

Muzyk jazzowy, gitarzysta i kompozytor Jarosław Śmietana w wyniku komplikacji pooperacyjnych zmarł 2 września 2013 roku.

Jarosław Śmietana (źródło: Wikipedia. Wolna Encyklopedia)

Jarosław Śmietana (źródło: Wikipedia. Wolna Encyklopedia)

Śmietana  był najwybitniejszym polskim gitarzystą i kompozytorem jazzowym znanym i uznanym w całej Europie a także wielu krajach świata. W swojej karierze współpracował, grał i nagrywał z gwiazdami jazzowymi największego formatu  – Artem Farmerem, Freddim Hubbardem, Eddie Hendersonem, Garym Bartzem, Vincem Mendozą, Johnem Abercrombie, Idrisem Muhammadem, Lee Konitzem, Benny Maupinem, Zbigniewem Seifertem. W swojej karierze występował z całą czołówką polskiej sceny jazzowej jak m.i: Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wroblewskim. Swoje najnowsze płyty autorskie nagrał w prestiżowych studiach Nowego Yorku. Od 2002 roku został zaproszony do zespołu skrzypka światowej sławy Nigela Kennedy’ego.

Wydał 31 płyt autorskich w których występuje jako solista i leader – za płytę Jarek Śmietana – SONGS and other ballads w roku 1998 otrzymał laur Fryderyka. Jego dyskografia jest znacznie szersza, nagrał ponad 50 płyt z innymi artystami. Od ponad dwudziestu lat fachowe pisma muzyczne (Jazz Forum, Gitara i Bass) uznają go w ankietach za najwybitniejszego gitarzystę jazzowego nie tylko w Polsce.

Za wybitne osiągnięcia został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa i Nagrodą Państwową za popularyzację polskiej kultury za granicą. Otrzymał prestiżową nagrodę Fundacji Kultury Polskiej Złoty Laur za mistrzostwo w sztuce .

(Źródło: strona internetowa Jarosława Śmietany)

 

Dodaj komentarz