• 2013-09-02

Sukkot – budujemy szałas!

Poznański oddział SARP i Poznańska Filia Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP zapraszają od 17 do 22 września na warsztaty architektoniczne Sukkot – budujemy szałas!

Sukkot – budujemy szałas! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sukkot – budujemy szałas! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Głównym tematem warsztatów jest żydowskie święto Sukkot. Jest to jedno z najradośniejszych świąt w żydowskim kalendarzu. Zostało ustanowione przez Boga w czasie, gdy lud Izraela wędrował przez pustynię ku Ziemi Obiecanej. W każde święto Sukkot wyznawcy judaizmu budują szałasy, w których według tradycji przez cały świąteczny czas powinni mieszkać, lub jeśli jest to niemożliwe spożywać chociaż jeden posiłek dziennie. W starożytności szałasy budowane były ze słomy, gałęzi oliwnych bądź palmowych. Zdobiono je wewnątrz owocami, oliwkami, orzechami czy tkaninami, co miało stanowić symbol boskiego przybytku. Szałasy budowane według ściśle określonych zasad ustawiano na płaskich dachach domostw, podwórzach, publicznych placach oraz przedsionkach Świątyń. W XIX wieku żydowskie szałasy były stałym elementem jesiennego pejzażu wszystkich polskich miast.

Warsztaty trwają pięć dni, zaczynają się 17 września, dzień przed rozpoczęciem obchodów święta Sukkot. Zadaniem wybranych w kwalifikacjach uczestników jest zaprojektowanie i wykonanie w ramach określonego budżetu szałasu żydowskiego wg. wytycznych, jakim szałasy muszą odpowiadać. Studenci podzieleni na cztery grupy pracują pod opieką poznańskich architektów:

  • Ultra architects
  • Atelier Starzak Strebicki
  • Trabendo.
  • UGO.COM.PL + Mateusz Zwierzycki

Aby wziąć udział w warsztatach należy być studentem kierunku Architektura na dowolnej uczelni w Polsce czy na świecie. Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne, organizatorzy nie zwracają kosztów podróży, hoteli czy utrzymania podczas trwania warsztatów. Od zakwalifikowanych osób pobierana jest kaucja w wysokości 100 zł, która jest zwracana w momencie osobistej rejestracji pierwszego dnia warsztatów.

Sukkot – budujemy szałas!
17-22 września 2013 r.
Poznań

Dodaj komentarz