• 2013-09-02

Pieta Kim Ki-duka w kinach jesienią

1 listopada polską premierę będzie mieć Pieta – osiemnasty obraz w reżyserskim dorobku Kim Ki-duka, uhonorowany Złotym Lwem na 69. Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Kadr z filmu „Pieta”, reż. Kim Ki-duk (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Pieta”, reż. Kim Ki-duk (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Gang-do (Jung-jin Lee) trudni się ściąganiem długów od tych, którzy mieli nieszczęście pożyczyć pieniądze od gangsterów. Idealnie nadaje się do tego zadania. Kompletnie pozbawiony skrupułów, głuchy na jakiekolwiek prośby, z zimną krwią okalecza dłużników, aby mogli uzyskać odszkodowanie i spłacić swoje zaległości wraz z wysokimi odsetkami. Z wyjątkową perfidią obmyśla coraz to nowe tortury. Pewnego dnia w jego domu pojawia się tajemnicza kobieta, Mi-son. Twierdzi, że jest matką, która porzuciła go po urodzeniu. Gang-do reaguje agresją, odrzuca Mi-son, ale pokora kobiety i jej cicha obecność stopniowo przełamują jego niechęć. W Gang-do budzą się ludzkie odruchy. Zaczyna doświadczać uczuć, których dotąd nie znał. Postanawia porzucić dotychczasowe życie i stać się lepszym człowiekiem. Wtedy jednak Mi-son zostaje porwana. Gang-do musi wytropić sprawcę, robiąc przegląd wszystkich swoich ofiar. Przy okazji odkrywa mroczną tajemnicę Mi-son…
Pieta – osiemnasty obraz w reżyserskim dorobku Kim Ki-duka – zdobyła Złotego Lwa dla najlepszego filmu na ubiegłorocznym MFF w Wenecji. Reżyser powraca nim po kilkuletniej przerwie, w czasie której walczył z ciężką depresją. Powraca w wielkim stylu, znów budząc kontrowersje i zachwycając. Na ten film nie można nie zareagować – powiedziała członkini weneckiego jury, Marina Abramović.

Kim Ki-duk urodził się w 1960 roku. Od dziecka rysował, w Paryżu uczył się malarstwa. Tam też odkrył kino. Po powrocie do Korei rozpoczął karierę jako scenarzysta. Jako reżyser zadebiutował w 1996 roku niskobudżetowym filmem Krokodyl. Od tego czasu wzbudza swoimi filmami mocne kontrowersje zarówno wśród krytyków, jak i widzów. Jedni kochają jego trudne do zdefiniowania postaci, szokujące wizualizacje i bezprecedensowe przesłania. Inni je doceniają, ale uważają za zbyt artystowskie. Wiele filmów reżysera zdobyło międzynarodowe uznanie. Za Samarytankę nagrodzono go Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszego reżysera na 54. MFF w Berlinie. Jego następny obraz – Pusty dom (2004) – zdobył nagrodę Leone d’Argento (Nagroda Specjalna za reżyserię) na 61. MFF w Wenecji. Jego poprzednia praca, dokumentalny zapis walki z depresją – Arirang – dostała nagrodę Un Certain Regard na 64. MFF w Cannes. Ostatni film – Pieta – został nagrodzony Złotym Lwem na 69. MFF w Wenecji.

Pieta
Reżyseria: Kim Ki-duk
Dystrybucja: Aurora Films
W kinach od 1 listopada 2013 r.

Dodaj komentarz