• 2013-09-02

Mike Stern wystąpi na Palm Jazz Festivalu

Jeden z najznakomitszych jazzowych gitarzystów, ikona fusion, uczeń Pata Metheny’ego, współpracownik Milesa Davisa – Mike Stern to kolejna, światowa gwiazda gitary, jaka wystąpi na październikowym Palm Jazz Festival w Gliwicach.

Mike Stern (źródło: mat. prasowe)

Mike Stern (źródło: mat. prasowe)

Urodzony w 1953 roku w Bostonie muzyk już w domu rodzinnym, dzięki matce pianistce, kształtował swoją wrażliwość. Studiował w słynnej Berklee School of Music, gdzie uczył się m.in. u Pata Metheny’ego. W wieku 22 lat dołączył do Blood, Sweat & Tears, a następnie rozpoczął współpracę z Milesem Davisem, z którym grał przez kolejnych kilka lat. Jednocześnie prowadził karierę solową, skupiając się na stylu fusion. W 1986 wydał swój pierwszy autorski album Upside Downside w wydawnictwie Atlantic Records. Pod tym szyldem Stern współpracował m.in. z saksofonistą Michaelem Breckerem. W 1994 został wyróżniony nominacją do Nagrody Grammy za album Is What It Is, dwa lata później za Between the Lines, a w 2001 za Voices. Na tej ostatniej płycie można usłyszeć wokal gitarzysty.

Prócz Mike’a Sterna gwiazdą październikowego festiwalu będzie Al Di Meola, wirtuoz gitary elektrycznej i akustycznej, muzyk mający za sobą grę z Chickiem Coreą i basistą Stanley’em Clarkiem w grupie Return to Forever, autor genialnych płyt World Sinfonia, Di Meola Plays Piazzolla oraz Heart of the Immigrants i współpracownik takich sław, jak Paul Simon, Luciano Pavarotti, Phil Collins, Stevie Wonder, Frank Zappa, Herbie Hancock, Paco De Lucia, Carlos Santan i kubański pianista Gonzalo Rubalcaba.

Dotychczas na liście wykonawców tegorocznego Palm Jazz Festival znaleźli się m.in. legendarny Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny, pianista Adam Makowicz, włoski trębacz Paolo Fresu, specjalista od gry na instrumentach etnicznych Dhafer Youssef, amerykański pianista Aaron Parks, genialny węgierski skrzypek Roby Lakatos, rosyjski multiinstrumentalista Vladiswar Nadishana, basista Józef Skrzek, gitarzysta Apostolis Anthimos, Duet Albatrosh z Norwegii i wokalistka Reut Rivka Shabi z Jerozolimy.

Palm Jazz Festival:
od 7 do 28 października
Gliwice

Dodaj komentarz