Wiki lubi zabytki – Śladami architektury totalitarnej w Krakowie

8 września o godz. 11.00 Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na spacer śladami architektury totalitarnej w Krakowie, towarzyszący wystawie Kartograf złowrogiej historii. Tara (von Neudorf).

Tara (von Neudorf) „Cemetery I”, 47×87 cm, 2007; ze zbiorów Anaid Art Gallery (źródło: materiały prasowe)

Tara (von Neudorf) „Cemetery I”, 47×87 cm, 2007; ze zbiorów Anaid Art Gallery (źródło: materiały prasowe)

Organizatorzy zachęcają do przyłączenia się do akcji Wiki Loves Monuments, ogólnoświatowego konkursu fotograficznego. Celem konkursu jest wzbogacenie zasobów Wikipedii o zdjęcia obiektów posiadających status zabytku nieruchomego. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu 15 tysięcy fotografów z całego świata, Wiki Loves Monuments trafił do Księgi Rekordów Guinessa jako największy konkurs fotograficzny. By pomóc fotografom dotrzeć do ciekawych obiektów, we wrześniu MCK organizuje w ramach konkursu dwa spacery fotograficzne związane z wystawą Kartograf złowrogiej historii. Tara (von Neudorf).

8 września odbędzie się spacer śladami architektury totalitarnej. Jesienią 1939 roku Kraków został podniesiony przez Adolfa Hitlera do rangi stolicy Generalnego Gubernatorstwa. Ta niechciana stołeczność przyniosła zasadnicze konsekwencje urbanistyczne. Kraków, podobnie jak Berlin, Monachium i Norymberga, a po Anschlussie Austrii także Linz – miał otrzymać nowy szlif urbanistyczny w wielkim stylu, który uczyniłby z niego wzorowe miasto niemieckie. Planowano m.in. stworzenie dzielnicy rządowej na Błoniach i realizację niemieckiej dzielnicy mieszkaniowej na zachód od placu Inwalidów. Plany te nie zostały wcielone w życie, jednak w Krakowie możemy doszukać się pewnych materialnych śladów tego niechcianego dziedzictwa.

Udział bezpłatny, zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl

Wiki lubi zabytki – Śladami architektury totalitarnej w Krakowie
Prowadzenie: Helena Postawka-Lech
8 września 2013 r., godz. 11.00
Międzynardowe Centrum Kultury
Kraków

Dodaj komentarz