• 2013-08-30

Puder i pył Zbigniewa Białasa

25 września nakładem Wydawnictwa MG ukaże się książka Puder i pył, której autorem jest Zbigniew Białas. Miłośnicy Korzeńca – wcześniejszej powieści Białasa – spotkają się w niej ze swoimi ulubionymi postaciami.

Zbigniew Białas „Puder i pył” (źródło: materiały prasowe)

Zbigniew Białas „Puder i pył” (źródło: materiały prasowe)

Ponętna wdowa po zamordowanym Alojzym Korzeńcu i jednocześnie autorka sentymentalnych powieści w odcinkach usiłuje zaprowadzić nieśmiałego redaktora miejscowej gazety przed ołtarz. Tymczasem przebywający wciąż na wolności morderca jej męża ma na oku kolejną ofiarę – być może nawet dwie.

Miejscowa sufrażystka, której wydawało się, że wyjechała do Rosji z dobrotliwym nauczycielem literatury orientuje się poniewczasie, że ma do czynienia z wysoko postawionym bolszewikiem, zaś fińska bona pracująca dla sosnowieckiego Króla Wełny jest targana wątpliwościami, czy powinna związać się z niemieckim oficerem okaleczonym podczas pierwszej wojny światowej.

Kiedy pewnego zimowego dnia na sosnowieckim peronie stawia stopę znana aktorka kinematograficzna, Pola Negri, wydarzenia nabierają nowej dynamiki, szczególnie dla komendanta policji, hrabiego Eugeniusza Dąmbskiego.

Akcja rozgrywa się w Sosnowcu, w Petersburgu, w Warszawie i w górskim sanatorium, w burzliwych latach 1918–1919. Puder i pył to powieść historyczno-obyczajowa, powieść o miłości, powieść o Polsce, która jest kruchym domem, i powieść o mieście położonym na gorącej granicy polsko-niemieckiej.

Dla cierpliwych jest to też, po trosze, powieść kryminalna.

Zbigniew Białas Puder i pył
Premiera: 25 września 2013 roku
Wydawnictwo MG

Dodaj komentarz