• 2013-08-30

TRUST. Przemysław Truściński

30 sierpnia o godz. 18.00 w Galerii Awangarda BWA Wrocław odbędzie się wernisaż wystawy prac Przemysława Truścińskiego pt. TRUST.

Przemysław Truściński, Bez tytułu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przemysław Truściński, Bez tytułu (źródło: materiały prasowe organizatora)

TRUST to indywidualna wystawa Przemysława Truścińskiego. W jej ramach zaprezentowany zostanie wybór z całego artystycznego dorobku twórcy, jego najważniejsze komiksy, ilustracje oraz rysunki koncepcyjne. Prace eksponowane będą w formie oryginałów (co w przypadku materiałów przygotowywanych do druku zdarza się niezwykle rzadko).

Truściński eksplodował w polskim środowisku twórców oraz czytelników komiksów na początku lat 90. Jego działalność artystyczna była swego rodzaju przełomem w podejściu do tego medium. Jak pisze Jerzy Szyłak w albumie towarzyszącym wystawie TRUST:

Nowoczesność (…) Truścińskiego polegała na tym, że traktował on plansze komiksu jak grafiki: nie ukrywał się za światem przedstawionym, ale eksponował własny styl, technikę i wyobraźnię. Gdy tradycyjnie przyjęło się, iż styl rysunków należy dopasować do opowieści, którą się snuje, Truściński manifestacyjnie dopasowywał opowieść do stylu, czy nawet nie do stylu, ale do tego czegoś, co mu się narysowało.

Truściński w swoim podejściu do komiksu oprócz technik tradycyjnych (rysunek piórkiem, kolor nakładany farbami wodnymi) stosował kolaż, tworzył komiksy z elementów gotowych (tkaniny, metal, gwoździe), wykonywał fotokomiksy, w których niejednokrotnie sam występował, tworzył komiksy w formie projekcji wideo…

Na początku kariery, a więc na przełomie lat 80. i 90., Truściński zafascynowany był szeroko pojętą fantastyką. Jego fabuły zdominowane były przez groteskę, satyrę i czarny humor. Nie stronił przy tym od obrazów przemocy i makabry. Na przełomie tysiącleci nastąpił w twórczości Truścińskiego zwrot od fantastyki w stronę mistyki. Artysta pochylił się nad przeszłością, zarówno swoją, jak i nad wydarzeniami z historii Polski. Z ogromnej ilości zleceń, które Trust współcześnie realizuje, wyłania się obraz rysownika uniwersalnego, publikującego zarówno w Rzeczpospolitej, jak i Playboyu. Jako artysta Przemysław Truściński wciąż się rozwija, przy czym jego prace niezmiennie charakteryzują się warsztatową perfekcją oraz innowacyjnością. Przemysław Truściński jest artystą podnoszącym rękawicę, podejmującym wyzwania, jego twórczość jest przez to wieloraka i wielowątkowa. Miarą sukcesu Truścińskiego jest jego siła, powszechność i klarowność przekazu.

Przemysław Truściński (ur. 1970r.) jest rysownikiem komiksów, ilustratorem, koncept artystą i malarzem. Studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1993r. zdobył Grand Prix na IV Ogólnopolskim Konwencie Twórców Komiksu za Piekło. Truściński ma na swoim koncie kilkadziesiąt komiksów krótkometrażowych (współpracował m.in. ze scenarzystami: Tomaszem Kołodziejczakiem, Maciejem Parowskim i Dennisem Wojdą), trzy albumy (Najczwartsza RP – Antylista Prezerwatora do scenariusza Tobiasza Piątkowskiego, 2007r., Komiks W-wa do scenariuszy Tomasza Kwaśniewskiego i Aleksa Kłosia, 2009r., Tymczasem do scenariusza Grzegorza Janusza, 2011r.), setki ilustracji wykonanych do tekstów prozatorskich (m.in. Marzeny Matuszak i Marka Nowaka) oraz do artykułów prasowych (współpraca z Dużym Formatem, Polityką, Faktem), ogromną liczbę storyboardów (kilkanaście tysięcy rysunków) i projektów reklamowych (kampanie Roxy FM, Antyradia, Nescafe…), rysunki do scenografii dla telewizji (TVN, TVP 2, TVP Łódź) i teatru (Obcy w reżyserii Anny Smolar w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie), a także projekty graficzne dla gier komputerowych (m.in. Wiedźmin).

Wystawa przygotowana we współpracy z BWA Jelenia Góra oraz BWA Zielona Góra. Na wernisażu odbędzie się premiera albumu stanowiącego monografię artysty. Wydawcą albumu towarzyszącego wystawie jest timof i cisi wspólnicy. Współwydawcami są galerie BWA w Jeleniej Górze, BWA Wrocław, BWA w Zielonej Górze.

Kurator wystawy: Piotr Machłajewski.

TRUST. Przemysław Truściński
Od 30 sierpnia do 28 września 2013 r.
Galeria Awangarda BWA Wrocław, ul. Wita Stwosza 32
Wrocław

1 komentarz do artykułu “TRUST. Przemysław Truściński”

Dodaj komentarz