• 2013-08-30

Undergroundowe fotografie Michała Aniempadystau

Co pasuje do charakteru narodowego Białorusinów? Niepozornie wyglądający burak o ciemnokarmazynowym wnętrzu czy powszechnie znany ziemniak? Na takie pytanie próbuje sobie odpowiedzieć Michał Aniempadystau, białoruski grafik i poeta, autor cyklu fotografii Under Ground, który od 6 września będzie można obejrzeć w toruńskiej Galerii Wozownia.

Michał Aniempadystau, zdjęcie z cyklu „Under Ground” (źródło: materiały prasowe Galerii Sztuki Wozownia)

Michał Aniempadystau, zdjęcie z cyklu „Under Ground” (źródło: materiały prasowe Galerii Sztuki Wozownia)

Bohaterami cyklu fotografii stały się warzywa bulwiaste. Są one nawiązaniem do tego, w jaki sposób od wieków nazywano Białorusinów. W Wielkim Księstwie Litewskim szlachta z Korony na szlachtę z Litwy mówiła boćwiniarze. W końcu XVIII wieku nazywano nas już nie boćwiniarzami, a buraczkami – mówi Aniempadystau – Od kilku tysiącleci jemy autochtoniczną rzepkę, ponad tysiąc lat uprawiamy pozyskane z Bizancjum marchew i buraki, od stuleci sadzimy pasternak, wężymord, pietruszkę, seler, topinambur. Co ciekawe, ziemniak – obecnie narodowy symbol Białorusi – zawędrował na nasz stół najpóźniej.

Fotografie są nie tylko martwymi naturami, ale stanowią próbę stworzenia portretu. Piękno bulw wydobywa artysta za pomocą światła oraz silnych kontrastów. Warzywa sprawiają wrażenie mistycznych, niemalże świętych przedmiotów.

Michał Aniempadystau pracuje w dziedzinie grafiki użytkowej, realizując głównie projekty z zakresu kultury niezależnej. Twórca plakatów, okładek płyt i książek, logotypów, identyfikacji wizualnej. Autor tekstów wielu kultowych piosenek, w tym słynnego Narodnego Albomu, tłumacz tekstów, m.in. Grzegorza Ciechowskiego, Marka Grechuty, zespołu Perfekt na język białoruski.

Michał Aniempadystau Under Ground
Wernisaż: 6 września 2013 r., godz. 18.00
Wystawa czynna do 29 września 2013 r.
kurator: Krzysztof Białowicz
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz