• 2013-08-30

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Centrum Dialogu Przełomy

30 sierpnia o godzinie 14.00 na placu Solidarności w Szczecinie odbędzie się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Centrum Dialogu Przełomy.

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, proj. KWK Promes (źródło: materiały prasowe biura)

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, proj. KWK Promes (źródło: materiały prasowe biura)

Atrakcją dla uczestników spotkania będzie możliwość wejścia do podziemi budowanego pawilonu wystawowego CDP. W przyszłej sali ekspozycyjnej można będzie obejrzeć prezentację multimedialną przygotowaną przez Biuro Projektowo-Inżynierskie Redan – zwycięzcę konkursu na projekt ekspozycji stałej Centrum Dialogu Przełomy. Projekt budynku Centrum Dialogu Przełomy stworzyła katowicka pracownia KWK Promes.

Plac Solidarności był przed wojną reprezentacyjnym kwartałem o zwartej zabudowie. Na skutek wojennych wyburzeń, kwartał pomiędzy sąsiadującymi otwarciami, wtopił się w nie do końca zdefiniowaną pustkę o nieregularnym obrysie. Dwie sprzeczne tradycje: kwartału i placu, były punktem wyjścia dla projektu – urbanistycznej hybrydy, która domyka przestrzeń jak kwartał, zachowując jednocześnie walory otwartej przestrzeni publicznej.

Pomysł na budynek Muzeum Narodowego Przełomy zrodził się równolegle z koncepcją przestrzennego ukształtowania placu. Ukrycie większości kubatury pod ziemią było naturalną konsekwencją decyzji o zachowaniu otwartego charakteru placu. Układ ukształtowany przez naziemną część kubatury budynku został dopełniony wyniesieniem, stanowiącym domknięcie wnętrza urbanistycznego i tworzącym amfiteatralną przestrzeń placu osłoniętego od ruchliwej ulicy.

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Centrum Dialogu Przełomy
30 sierpnia 2013 r., godz. 14.00
Plac Solidarności
Szczecin

Dodaj komentarz