• 2013-08-30

Karmnik pełen książek

Muzeum Pałacu w Wilanowie i Wydawnictwo Media Guzik 1 września o godz. 12.00 zapraszają do udziału w akcji pt. Karmnik Książki, która odbędzie się w ramach tegorocznej edycji Parkowania z książką w Wilanowie.

„Karmnik Książek” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Karmnik Książek” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Zaciszne miejsce w królewskich ogrodach, zwane Gajem Akademosa, którego strzegą pomniki Jana Kochanowskiego i Franciszka Karpińskiego, to piękna sceneria do spędzenia letniego przedpołudnia i posłuchania jak aktorki – Marta Żmuda-Trzebiatowska i Anna Cieślak – czytają na głos znane dziecięce lektury.

Muzeum Pałacu w Wilanowie od 2005 roku organizuje Parkowanie z książką we współpracy z wydawcami, księgarniami i instytucjami kultury. Oferujemy naszym gościom książki, które mogą czytać w historycznym parku, miejscu o wyjątkowej tradycji.

Król Jan III, który tu mieszkał latem, słynął z zamiłowania do książek. Jego wilanowska biblioteka do dziś zachwyca wystrojem i oryginalnym katalogiem niegdyś przechowywanych w niej woluminów. Podobno nawet w czasie wypraw wojennych każdą wolną chwilę król poświęcał ulubionym lekturom. Jego zainteresowania były szerokie, czytał traktaty filozoficzne, teologiczne, książki o gospodarowaniu, astronomii i kartografii, opowieści mitologiczne, ale też romanse. Literacki gust Jana Sobieskiego był bardzo zróżnicowany, dlatego w Wilanowie podczas akcji Parkowanie z książką proponuje się gościom pozycje z rozmaitych nurtów.

Zwłaszcza dla najmłodszych czytelników przygotowano wyjątkowo bogatą ofertę. W dużej mierze dzięki zaangażowaniu Wydawnictwa Media Guzik, które postanowiło objąć patronatem pojemną półkę wilanowskiej szafy z książkami, na której znaleźć można lektury dla dzieci.

Karmnik Książki to cykliczna akcja organizowana przez autorkę i wydawcę książek Baby and the City Warszawa i Baby and the City Kraków – Paulinę Guzik. Polega ona na stawianiu publicznych skrzynek z książkami dla dzieci – karmników – w parkach. W Wilanowie miejsca Karmnikowi ustąpi półka w królewskiej, książkowej szafie.

Dla uczestników akcji przewidziany jest poczęstunek i bezpłatny udział w warsztatach kaligraficznych. Jeśli pogoda nie dopisze, akcja zostanie przeniesiona do namiotu.

Karmnik Książki
1 września 2013 roku, godz. 12.00
Gaj Akademosa, Muzeum Pałacu w Wilanowie w Warszawie

Dodaj komentarz