Polish Ilustration Focus w Berlinie

Polska ilustracja współczesna jest gościem honorowym tegorocznego festiwalu Illustrative w Berlinie, który potrwa od 31 sierpnia do 8 września.

Polish Illustration Focus: Where I come from (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polish Illustration Focus: Where I come from (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Illustrative jest jednym z największych i najważniejszych wydarzeń prezentujących dokonania współczesnej ilustracji i grafiki. Od samego początku, czyli od 2006 roku, odbywa się w głównie w Berlinie – centrum świata sztuki, chociaż miał swoje edycje także w Paryżu i Zurichu. W ramach tegorocznej, 6. edycji Pascal Johanssen, kurator wystawy głównej, zaprezentuje prace kilkudziesięciu najciekawszych artystów z całego świata. Ideą Illustrative jest ukazanie szerokiego spektrum międzynarodowej ilustracji i projektowania graficznego. Organizatorzy skupiają się w szczególności na projektach znajdujących się na styku ilustracji artystycznej i użytkowej.

W ramach 6. edycji pokazane zostaną prace 190 artystów, a podczas Polish Illustration Focus, na wystawie zatytułowanej Where I come from Berlińczycy obejrzą prace ponad 30 artystów z Polski. Hasło Where I come from odnosi się zarówno do tradycji wizualnej, z jakiej się wywodzą, jak i do pozycji ilustratora jako artysty.

Kuratorkami polskiej wystawy są Agata Nowicka (STGU) oraz Maria Zaleska (Fundacja ILLO):

Fakt, że polską ilustrację zaprezentujemy na liczącym się globalnie festiwalu, a nie w ramach pojedynczej wystawy,
jest bardzo istotny. Dzięki temu trafimy bezpośrednio do odbiorców, na których naprawdę nam zależy: dyrektorów
artystycznych wydawnictw i agencji reklamowych, dziennikarzy z mediów poświęconych sztuce, a także fanów
i kolekcjonerów dobrej ilustracji.

Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Illustrative, Fundacji ILLO i Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej STGU.

Głównym tematem festiwalu w 2013 roku są cztery współrzędne: sztuka kontra rzemiosło i technologia kontra intencje.

Ilustrator to artysta do wynajęcia, który równolegle stara się realizować swoje artystyczne ambicje. Ta złożona sytuacja umieszcza go w strefie wewnętrznego i zewnętrznego konfliktu, zmuszając do szukania zadowalającego rozwiązania dla obu stron: zarówno klienta/zleceniodawcy, jak i samego siebie

– mówi kurator i organizator tegorocznej edycji: Pascal Johanssen

W ramach Festiwalu odbywają się liczne warsztaty z zakresu techniki pracy analizujące różnorodność ilustracji w odniesieniu do malarstwa, rysunku, poligrafii, grafiki cyfrowej, dizajnu, przedmiotów, instalacji, książek. Panele dyskusyjne zogniskowane są wokół zagadnień: polityczności ilustracji, roli obrazu czy ideałów piękna. Pomimo wyspecjalizowanej tematyki Festiwal od samego początku cieszy się szerokim zainteresowaniem mediów oraz berlińskiej publiczności. W ramach Festiwalu przyznawana jest także nagroda Young Illustrators Award.

Pomysł zorganizowania polskiej wystawy w ramach Festiwalu Illustrative narodził się jesienią 2011 roku, podczas odbywających się w Berlinie dwóch równoległych wystaw polskiej ilustracji i grafiki: All Play No Work i Design For Freedom. Kuratorki przy wyborze twórców kładły nacisk na oryginały prac (nie wydruki, kopie),
warsztat artystów, a także cechy, które pozytywnie wyróżnią polską ilustrację na tle światowej.

Berlińczycy obejrzą prace: Ady Buchholc, Agaty Bogackiej, Bartka Arobala, Agaty Dudek, Alka Morawskiego, Anny Goszczyńskiej, Anny Niesterowicz, Agaty Marszałek, Daniela Horowitza, Dawida Ryskiego, Jana Estrady Osmyckiego, Bożki Rydlewskiej, Macieja Sieńczyka, |Janka Dziaczkowskiego|, Magdaleny Łapińskiej, Magdy Wolnej, Magdaleny Karpińskiej, Marceliny Jarnuszkiewicz, Marianny Sztymy, Marty Ignerskiej, Marty Sławińskiej, Mirosława Grynia, Oli Cieślak, Oli Niepsuj, Pawła Jońcy, Rafała Szczepaniaka, Tomasza Walenty, Edgara Bąka, Tymka Jezierskiego, Agaty Nowickiej, Łukasza Rayskiego, Katarzyny Boguckiej, Jana Bajtlika, Malwiny Konopackiej, Zuzy Miśko, Aleksandry Waliszewskiej.

Kuratorzy wystawy: Agata Nowicka (STGU) i Maria Zaleska (Illo) – przy współpracy ilustratorów
Współpraca: Rene Wawrzkiewicz
Projekt wystawy: CENTRALA – Małgorzata Kuciewicz, Simone de Iacobis
Projekt graficzny: Jakub Jezierski
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Polish Illustration Focus: Where I come from
31 sierpnia – 8 września 2013 roku
Berlin

Dodaj komentarz