• 2013-08-29

Dwa życia Georga Maasa

25 października do kin wchodzi film Georga Maasa pt. Dwa życia.

Kadr z filmu „Dwa życia”, reż Georg Maas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Dwa życia”, reż Georg Maas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Europa, rok 1990. Wieści na temat upadku muru berlińskiego docierają do uszu dojrzałej Katrine (Juliane Kohler) – żony, matki i babci. Mimo, że Katrine płynnie mówi po norwesku i na północy Europy mieszka od dwudziestu lat, urodziła się we Wschodnich Niemczech i wychowała w tamtejszym sierocińcu. Na kartach rodzinnej historii jest zapisane, że matkę, Asę (Liv Ullmann), Katrine odnalazła po wielu ciężkich próbach i dramatycznej ucieczce z NRD przez morze bałtyckie.

Spokój domowego ogniska, które Katrine stworzyła z kochającym mężem Bjarte (Sven Nordin) i córką Anne (Julia Bache-Wiig) zaburza jednak pojawienie się ambitnego prawnika, Kena Dukena (Sven Solbach). Mężczyzna prowadzi śledztwo w sprawie dzieci Lebensbornu. Katrine okazuje się jednym z nich – dzieckiem, które trafiło do sierocińca za to, że narodziło się ze związku Norweżki i Niemca podczas II Wojny Światowej. Duken chce, by Katrine wspólnie z matką zeznawała w procesie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Katrine stara się jednak zaprzeczyć faktom, sama zaczyna drążyć historię, grzebać w archiwach i spotykać się z ludźmi, których nigdy w życiu miała już nie oglądać. Jej zachowanie sugeruje, że historia nie jest tak prosta, jak mogło się wydawać, a prawdziwy dramat dopiero się zaczyna…

Georg Maas urodził się w 1960 roku w Aachen. Zanim rozpoczął studia na wydziale reżyserii German Film & Television Academy w Berlinie (1984-1991), trudnił się stolarstwem i pracował z bezdomną młodzieżą. Zajęcia uniwersyteckie wzbogacał uczestnictwem w warsztatach prowadzonych m.in. przez Istvána Szabó, Tildę Swinton, Krzysztofa Kieślowskiego i Wojciecha Marczewskiego na Europejskiej Akademii Filmowej. W 1997 roku współtworzył i organizował aktorsko-reżysersko-autorskie laboratorium (S.R.A.L.) w Berlinie. W 2003 roku zakwalifikował się do uczestnictwa w programie Step by Step umożliwiającym pracę nad developmentem swojego projektu w Master School Drehbuch. W 2006 uczestniczył w europejskim programie szkoleniowym EKRAN w Wajda Studio. Two Lives to jego drugi fabularny film pełnometrażowy.

Dwa życia
Reżyseria: Georg Maas
Występują: Juliane Kohler, Liv Ulmann, Sven Nordin, Julia Bache-Wiig, Sven Solbach
Dystrybucja: Aurora Films
W kinach od 25 października 2013 roku

Dodaj komentarz