• 2013-08-29

Cztery oblicza twórczości Eugeniusza Gerlacha

5 września o godz 18.00 w Galerii DAP3 w warszawskim Domu Artysty Plastyka odbędzie się wernisaż wystawy Eugeniusza Gerlacha pt. Cztery oblicza twórczości.

Eugeniusz Gerlach, „Cztery oblicza twórczości” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eugeniusz Gerlach, „Cztery oblicza twórczości” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prestiż Artysty budują jego fundamentalne cechy: WYOBRAŹNIA, WIEDZA, WYTRWAŁOŚĆ i WYKONANIE, a utrwalają obrazy, wystawy, publikacje, fotografie, filmy, teksty krytyczne i wywiady. Suma osiągnięć ukształtowała sylwetkę artystyczną Gerlacha. Twórcy dojrzałego, wrażliwego i wymagającego, jako kuratora własnych zbiorów i wystaw. Klasa doskonałości i wielkość kolekcji wskazują na charakter pierwszej w Polsce pinakoteki autorskiej. Instytucji otwartej w Krakowie, której dynamicznym komisarzem jest syn Eugeniusza – Stanisław.

Czym przyciąga i zachwyca krakowska pinakoteka Gerlacha? Kolekcją namalowaną na odmiennych i dobieranych podobraziach. Na płótnach matowych, gęstych i wodoodpornych, o jednakowej grubości; na deskach albo płytach drewnopodobnych; gęstej i twardej tekturze odpornej na wilgoć i specjalnym gatunku kartonu. Artysta doświadczony, wrażliwy i wymagający unika eksperymentów estetycznych. Odrzucił malowanie na szkle, gipsie, metalu, kamieniu i tworzywach. Jego talent, wyobraźnia, doświadczenie i odwaga doskonalą i poszerzają ekspresje malarską. Malarstwo Gerlacha budząc ciekawość formą, stylem i treścią zapisuje się trwale w pamięci. Sprawia to kreacyjnie i barwnie namalowany temat, harmonijnie kontrastowany z naturalnym światłem.

[...]

Obrazy pokazane w Warszawie są charakterystyczne i klasyczne. Spełniają wymóg piękna – wzbudzającego upodobanie. Wystawy Gerlacha są dynamiczne i intymne. Odsłaniają tajemnicę, która intryguje i trafia do pamięci oglądającego.

– dr Władysław Serwatowski, fragment tekstu z katalogu wystawy

Eugeniusz Gerlach (ur. 1941) mieszka i pracuje w Krakowie. Absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki krakowskiej ASP (1966). Od roku 1966 należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. W swoim dorobku ma ponad 50 wystaw indywidualnych i udział w ponad 70 wystawach zbiorowych. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach muzealnych , zbiorach prywatnych w Polsce i zagranicą, m.in. w Kanadzie, USA, Francji, Szwecji, Niemczech i RPA. Dwukrotnie otrzymuje Stypendium Ministra Kultury i Sztuki.

Eugeniusz Gerlach, Cztery oblicza twórczości
3-22 września 2013 r.
wernisaż: 5 września 2013 r., godz. 18.00
Galeria DAP3, Dom Artysty Plastyka, ul. Mazowiecka 11a
Warszawa

Dodaj komentarz