• 2013-08-28

Wystawa pobudzająca Zmysły

Wystawa Zmysły w Salonie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zostanie otwarta 6 września o godz. 18.00. Czworo artystów towarzyszy tej zmyslowej przygodzie: Jarosław Perszko, Monika Korona, Patrycja Piwosz i Jordan Kłosowski.

Monika Korona, „Obraz wewnętrzny”, technika własna, światło UV, Salon ASP w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Monika Korona, „Obraz wewnętrzny”, technika własna, światło UV, Salon ASP w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Kolejność podana jest według ilości zajmowanej powierzchni, ale każdy całkowicie inaczej przedstawia swoje sensuarium w przestrzeni wystawy, co pozwala na swobodne interakcje zmysłów. Ich lista jest otwarta. Artyści skrycie marzą o szóstym zmyśle, a nauka dorzuca długą listę zmysłów, analizując jak wzbogacają nasz system postrzegania świata.

Zmysły to prowokacja według pomysłu Iwony Szmelter, kuratora i konserwatora sztuki dawnej i współczesnej, aby dostrzec sztukę jaką jest, gdy powstaje w wyniku gry emocjonalnej. To gra w sztuce odwieczna, zanim jeszcze powstaną nawarstwienia interpretacji, a także narracji we wszechobecnej dzisiaj sztuce-publicystyce i publicystyce sztuki. Bez tego elementarnego składnika poznania stajemy się oddaleni od nas samych, porażeni pesymizmem cywilizacji. Budzi nas z uśpienia nie tyle kolejna fala publicystyki, ile apetyt na kulturę.

Przyjemność zmysłowego obcowania ze sztuka jest demokratyczna i to podwójnie. Każde dzieło, zgodnie z jego fenomenologicznym statusem, jest uzupełnione przez wrażliwość odbiorcy. Dopiero wtedy następuje jego konkretyzacja. To wartości, które przekazuje autor i niesie jego dzieło, niekiedy elementarne i proste, niekiedy o ukrytym znaczeniu, do zauważenia dla wrażliwego odbiorcy intuicyjnie.

W efekcie okaże się, że zmysły w sztuce wizualnej mają uniwersalny i ponadczasowy wymiar, tak jak powody, dla których cenimy sztukę.

ZmysłyJarosław Perszko, Monika Korona, Patrycja Piwosz i Jordan Kłosowski
Wernisaż: 6 września 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna: od 9 do 30 września 2013 roku
Kurator: Iwona Szmelter
Salon Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Dodaj komentarz