• 2013-08-28

Japońskie drzeworyty w Muzeum Manggha

Od 13 września w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha można będzie oglądać wystawę Skarby Kamigaty. Japońskie barwne drzeworyty z Osaki 1780−1880, ukazującą fragment historii japońskiej kultury i sztuki.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, logo (źródło: mat. prasowe)

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, logo (źródło: mat. prasowe)

Drzeworyty tworzone w Edo (dziś Tokio) są od końca XIX wieku niezwykle popularne na całym świecie, ale drzeworyty, które powstawały w tym samym czasie w drugim ośrodku kulturalnym dawnej Japonii : Kioto-Osaka (tzw. region Kamigata) − zwane Kamigata-e lub Osaka-e −znane są i cenione tylko przez nielicznych.

Na wystawie Skarby Kamigaty. Japońskie drzeworyty barwne z Osaki 1780−1880 zostanie zaprezentowanych 313 drzeworytów, autorstwa około 200 twórców, z kilku prywatnych kolekcji w Europie.

Tematem drzeworytów z tego regionu w przeważającej mierze byli aktorzy teatru kabuki, ukazywani przez profesjonalnych artystów i twórców-amatorów. Drzeworyty prezentując aktorów na scenie w ich rolach, kostiumach i makijażu, w garderobie i w życiu prywatnym stały się z kolei formą zapisu dokumentacyjnego historii teatru kabuki.

Wystawa Skarby Kamigaty. Japońskie barwne drzeworyty z Osaki 1780−1880:
od 13 września 2013 roku
ul. M. Konopnickiej 26, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Kraków

Dodaj komentarz