• 2013-08-28

Senada w listopadzie na ekranach

Od 5 listopada na ekranach polskich kin będzie można oglądać najnowszy film reżysera nagrodzonej Oscarem Ziemi niczyjej – Danisa Tanovicia, zdobywcę 3 nagród na Berlinale 2013 pt. Senada.

Aktualizacja, 25 września 2013 r.: Premiera filmu została przesunięta na 22 listopada 2013 r.

Kadr z filmu „Senada” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Senada” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Nazif, który chcąc pomóc swojej rodzinie, zajmuje się zbieraniem złomu, z trudem wiąże koniec z końcem. Dni upływają mu za poszukiwaniu żelastwa, w tym czasie jego partnerka Senada zajmuje się domem i dwiema małymi córeczkami. Niedługo urodzi trzecie dziecko.

Po powrocie do domu po pracowitym dniu Nazif znajduje dziewczynę chorą, leżącą w łóżku. Następnego dnia pożycza samochód i zawozi ją do najbliższego szpitala. Okazuje się, że dziecko, które Senada nosi w sobie, nie żyje. W jej brzuchu znajduje się pięciomiesięczny martwy płód. Sytuacja jest krytyczna – kobieta musi natychmiast zostać przetransportowana do odległego szpitala.
Senada nie ma jednak dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie i szpital żąda od niej zapłaty w wysokości 980 bośniackich marek. Dla zbieracza złomu to prawdziwa fortuna. Pomimo błagań Nazifa szpital odmawia przeprowadzenia koniecznej operacji. Bohaterowie wracają więc do swojego miejsca zamieszkania w centralnej Bośni i Hercegowinie.

Przez następnych dziesięć dni Nazif będzie robił wszystko, co w jego mocy, żeby ocalić życie Senady. Będzie zbierał złom, ale też szukał pomocy w instytucjach państwowych… W tym czasie doświadczą na własnej skórze, jak bezduszne jest współczesne społeczeństwo.

Senada to piąty pełnometrażowy film Danisa Tanoviča. Jego debiutancki obraz Ziemia niczyja zdobył ponad czterdzieści nagród na festiwalach międzynarodowych – jest to jeden z najczęściej nagradzanych debiutów fabularnych w historii. Film dostał Oscara oraz Złoty Glob w kategorii najlepszy film zagraniczny, a także nagrody na najlepszy scenariusz na festiwalu w Cannes i w plebiscycie Europejskiej Akademii Filmowej. Tanovič zrobił jeszcze dwa filmy o wojnie i jej konsekwencjach. Cyrk Columbia opowiada o wydarzeniach dziejących się tuż przed tym, jak konflikt dosięgnął ojczyzny reżysera – Bośni i Hercegowiny, a nakręcona po angielsku Selekcja (z udziałem Colina Farrella) dotyczy zdarzeń po zakończeniu konfliktu.

Tanovič urodził się w 1969 roku w Zenicy, wychował się natomiast w Sarajewie, gdzie studiował reżyserię w tamtejszej akademii. Podczas oblężenia miasta spędził dwa lata na linii frontu – filmował działania armii. Materiał, który nakręcił wówczas z kolegami, został użyty w wielu filmach oraz wiadomościach telewizyjnych. W 1994 roku emigrował do Belgii, aby w tamtejszej szkole kontynuować studia dotyczące filmu. Wówczas zaczął też kręcić krótkometrażówki i dokumenty. W 2005 roku nakręcił po francusku film pełnometrażowy Piekło, jego współscenarzystą był Krzysztof Kieślowski. Wystąpiło w nim wiele francuskich gwiazd, między innymi: Emmanuelle Beart, Karin Viard, Marie Gillain, Guillaume Canet, Jacques Gamblin, Jacques Perrin, Carole Bouquet i Jean Rochefort.

Senada
Reżyseria: Danis Tanović
Zdjęcia: Erol Zubcevic
Występują: Nazif Mujic, Senada Aliminovic, Semsa Mujic
Dystrybucja: Spectator
W kinach od 5 listopada 2013 r.

Dodaj komentarz