• 2013-08-28

Podróże po Strunach – Hommage à Marek Długosz

8 września w klubie Stara Giełda odbędzie się koncert upamiętniający wrocławskiego gitarzystę Marka Długosza. Wydarzenie organizowane jest w ramach gitarowego cyklu Podróży po Strunach we Wrocławiu.

Kamil Bartnik (źródło: mat. prasowe)

Kamil Bartnik (źródło: mat. prasowe)

Szczególny koncert Hommage à Marek Długosz odbędzie się w rocznicę urodzin Marka Długosza, patrona całego cyklu koncertów Podróży po strunach. Pamięć tego cenionego gitarzysty uczczą Kamil Bartnik i Bartłomiej Helwing, gitarzyści, którzy przez wiele lat współpracowali z Markiem Długoszem.

Ich recital składał się będzie z dwóch części, w pierwszej wystąpi Kamil Bartnik w solowych wykonaniach utworów, które Marek Długosz grywał podczas licznych koncertów w Polsce i za granicą. Druga część koncertu będzie klasycznym recitalem duetu gitarowego Bartnik-Helwing, w którego programie znajdą się kompozycje Johna Dowlanda, Domenico Scarlattiego, Manuela de Falli, Astora Piazzolli, Anette Kruisbrink, Reinholda Westerheide oraz Kamila Bartnika.

Marek Długosz – był absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej oraz Universitaet fuer Musik w Wiedniu. Zdobył nagrody i wyróżnienia międzynarodowych konkursów gitarowych, między innymi w Gdańsku, Viareggio czy Stafford. Był również znanym animatorem ruchu gitarowego w Polsce, dyrektorem organizacyjnym Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego, pomysłodawcą świdnickiego festiwalu gitarowego, letnich warsztatów w Szczawnie-Zdroju, kursu gitarowego w Krzyżowej oraz cyklu koncertów Gitara w Art Hotelu, którego kontynuacją są Podróże po Strunach. Razem z Kamilem Bartnikiem, Bartłomiejem Helwingiem i Łukaszem Pietrzakiem tworzył Wrocławski Kwartet Gitarowy, który koncertował w Polsce wykonując Concerto Andaluz Joaquina Rodrigo oraz Concerto de Wrocław Jaime Zenamona.

Kamil Bartnik oraz Bartłomiej Helwing tworzą znany wrocławski duet gitarowy, który równie dobrze czuje się w repertuarze klasycznym, jak i flamenco. Obaj są absolwentami Akademii Muzycznej we Wrocławiu i w pewnym sensie kontynuują dzieło Marka Długosza, wciąż koncertując także jako Wrocławski Kwartet Gitarowy, którego skład współtworzą obecnie z Anną Pietrzak i Michałem Bąkiem.

Hommage à Marek Długosz
8 września 2013 r., godz. 18.00
pl. Solny 16, klub Stara Giełda
Wrocław

Dodaj komentarz