• 2013-08-28

Orkiestra Czterech Kultur zagra w trzech miastach

Złożona ze studentów i profesjonalnych muzyków z Polski, Rosji, Niemiec i Izraela 24-osobowa Orkiestra Czterech Kultur we wrześniu wystąpi w Łodzi, Poznaniu oraz Warszawie.

Orkiestra Czterech Kultur, plakat (źródło: mat. prasowe)

Orkiestra Czterech Kultur, plakat (źródło: mat. prasowe)

W 2012 r. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana wraz z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina w Łodzi stworzyło zespół – Kwartet Czterech Kultur, do którego zaproszono czterech muzyków z czterech krajów: Polski, Rosji, Niemiec i Izraela. Premiera Kwartetu miała miejsce na festiwalu Łódź Czterech Kultur 2012 – Generacje. Projekt Orkiestra Czterech Kultur jest jego kontynuacją w rozbudowanej formie. Na koncertach w trzech polskich miastach orkiestra zagra pod opieką czterech doświadczonych muzyków-tutorów, członków Kwartetu Czterech Kultur, pod batutą Daniela Raiskina, głównego dyrygenta Staatsorchester Rheinische Philharmonie w Koblencji oraz Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

Tutorami młodych muzyków są:

Maciej Łabecki (Polska) – pierwsze skrzypce, laureat wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych. Od wielu lat pracuje w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Od 2009 roku jest koncertmistrzem orkiestry Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina.

Max Simon (Niemcy) – drugie skrzypce, jest studentem Wyższej Szkoły Muzyki, Teatru oraz Mediów w Hanowerze u prof. Krzysztofa Węgrzyna. W 2007 roku zdobył nagrodę Mozarta miasta Koblenz. Debiutancki występ w 2009 roku wraz z kameralną orkiestrą Essen pod przewodnictwem Bernharda Steinera

Zvi Carmeli (Izrael) – altówka, jest znakomitym muzykiem, występował jako solista w wielu orkiestrach na całym świecie, stworzył SoLaRe String Trio, jest także kompozytorem i wykładowcą w Akademii Tańca w Jerozolimie. Do Kwartetu Czterech Kultur dołączył w roku 2013.

Konstantin Manaev (Rosja) – wiolonczela, studiował w Rosji, Niemczech, a także w Szwajcarii. Zdobywca wielu nagród na konkursach we Włoszech, Moskwie, Niemczech oraz Nowej Zelandii. Występował m.in. z Moskiewską Orkiestrą Symfoniczną, z orkiestrami filharmonii z Sankt Petersburga, Koln oraz Basel.

Koncerty Orkiestry Czterech Kultur:

18 września 2013, godz. 19.00
ul. Ogrodowa 15, Sala Lustrzana – Muzeum Miasta Łodzi

19 września 2013, godz. 19.00
ul. Święty Marcin 87, Aula Nova – Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

20 września 2013, godz. 19.30
ul. Modzelewskiego 59, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

Dodaj komentarz