• 2013-08-28

Papier na fotografiach Magdaleny Podbielskowskiej Bisley

29 sierpnia w Pauzie in Garden w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Magdaleny Podbielkowskiej Bisley Papier blaze. Wystawa potrwa do 24 września.

Magdalena Podbielkowska Bisley „Papier blaze” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Magdalena Podbielkowska Bisley „Papier blaze” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Fotografie Magdaleny Podbielkowskiej Bisley badają właściwości wizualne prostego obiektu, jakim jest papier, służący jako materiał rzeźbiarski. Artystka eksperymentuje z nasyceniem koloru i rozproszeniem naturalnego światła. Linie opalne w obrazach doprowadzane są do dyskretnych form zamkniętych, oraz form, które można wydłużyć w nieskończoność poza krawędź obrazu.

Paper blaze bada interakcje miedzy światłem a obiektem w abstrakcyjnych przestrzeniach. Artystka dąży do zakwestionowania wyobrażenia fotografii jako bezpośredniego zapisu rzeczywistości, choć rzeczywistość jest dla niej kluczowa. Podstawowym problemem jej prac są granice reprezentacji oraz badanie procesu powstawania obrazów a także ich widzenia i postrzegania. Główne zadanie polega na zaufaniu własnym oczom oraz na zarzuceniu uprzedzeń. Fotografie nie są zapisem chwili ani nie ilustrują określonych tez, są raczej rekonstrukcją doświadczania świata, dające wolność interpretacji. Artystkę w fotografii interesuje jej nowoczesność oraz prosty, ograniczający się do kilku barw kształt. Redukuje kształty do prostego obrazu, na którym pojawiają się fragmenty narracji pozbawione kontekstu. W swej prostocie i izolacji sugeruje również ich nowozelandzki wpływ.

Urodzona w Polsce, Magdalena Podbielkowska Bisley jest artystką mieszkającą w Wellington w Nowej Zelandii. Otrzymała tytuł magistra na kierunku Kulturoznawstwo ze specjalnością Filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w 2009 roku. Studiowała również w School of Visual Arts w Nowym Jorku, uczęszczając na kurs fotografii w 2009 roku. Miała trzy indywidualne wystawy odkąd przeprowadziła się do Nowej Zelandii. Wcześniej brała udział w grupowej wystawie w Nowym Jorku i miała indywidualną wystawę w Krakowie. Pracowała jako asystent w Alexander Turnbull Library i jako technik fotografii w Archives New Zealand. Była również operatorem filmowym w filmie krótkometrażowym w 2013 roku. Obecnie skupia się na swoich projektach fotograficznych i wystawach.

Magdalena Podbielkowska Bisley Papier blaze
Wernisaż: 29 sierpnia 2013 roku, godz. 20.00
Czas trwania: od 30 sierpnia do 24 września 2013 roku
Pauza in Garden w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz