• 2013-08-27

Warsztaty MedDESIGN

Konstruktor i projektant – jak rozmawiać i tworzyć razem? Od 19 października w Gdańsku odpowiedzi na to pytanie będą szukać uczestnicy warsztatów MedDESIGN.

Warsztaty MedDESIGN (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty MedDESIGN (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty MedDESIGN organizowane pod patronatem Centrum Designu Gdynia skierowane są do studentów Akademii Sztuk Pięknych i Politechniki Gdańskiej. Zadania, jakie będą realizować grupy projektanci-konstruktorzy to proste urządzenia dla osób niepełnosprawnych.

MedDESIGN bierze na warsztat urządzenia dla osób niepełnosprawnych. To pierwsza w Trójmieście inicjatywa tego typu, kierowana do studentów ostatnich lat, którzy niebawem wejdą na rynek pracy. Organizatorzy chcą, aby świat osób niepełnosprawnych był lepszy, piękniejszy i łatwiejszy.

Warsztaty prowadzone są pomiędzy kierunkiem Inżynieria Mechaniczno-Medyczna na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej, Wzornictwem Przemysłowym Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz przedstawicielem biznesu, firmą TERMA Sp. z o.o., producentem urządzeń rehabilitacyjnych. To pierwsza inicjatywa, łącząca świat konstruktorów z zakresu inżynierii medycznej, projektantów oraz przedstawiciela przemysłu. Wszystko pod patronatem Centrum Designu Gdynia, którego jednym z celów jest integracja środowiska akademickiego i naukowego.

Skąd wziął się pomysł? Przede wszystkim z potrzeb rynku pracy oraz zauważanych trudności komunikacyjnych, jakie napotykają przy realizacji wspólnych projektów zarówno konstruktorzy, jak i projektanci. Proces współpracy konstruktora z projektantem bywa burzliwy, trudny i nieprzewidywalny w skutkach. Dlaczego? Ponieważ obaj twórcy patrzą na ten sam projekt na dwa różne sposoby. Im szybciej nauczą się współpracy, dialogu i kreatywnej, kierunkowanej burzy mózgów, tym lepiej przygotowani wejdą na rynek pracy.

Zarówno projektant, jak i konstruktor powinni już na etapie projektu skupić się na wspólnej pracy kreacyjnej – konstruktor od strony technicznej, a projektant od strony ergonomii i wzornictwa. Powinni natomiast w równym stopniu słuchać potrzeb rynku i konsumentów mądrze je analizując ponieważ tworząc, pomaga się innym. Zależność ta przekłada się bezpośrednio również na trudną branżę produktów medycznych, które będą przedmiotem warsztatów MedDESIGN. Na etapie konstrukcji należy brać pod uwagę nie tylko parametry techniczne, ale również pamiętać, że w końcowym etapie to pacjent będzie odbiorcą projektowanego rozwiązania i ma wobec niego konkretne oczekiwania.

Dobra współpraca konstruktora i projektanta zwiększa szanse na rynkowy start produktu i jego powodzenie, a także, a właściwie przede wszystkim, na skuteczność produktu i jego realne, pozytywne oddziaływanie na pacjenta, które jest celem nadrzędnym.

Inżynieria Mechaniczno-Medyczna, prowadzona międzywydziałowo przez Politechnikę Gdańską oraz Gdański Uniwersytet Medyczny to jedyny taki kierunek w Europie. Kształci konstruktorów wyspecjalizowanych w urządzeniach i rozwiązaniach technicznych dedykowanych medycynie. Już od października, program dydaktyczny zostanie wzbogacony o nowy przedmiot – wzornictwo przemysłowe, a warsztaty MedDESIGN pokażą przyszłym absolwentom, jak ważny jest aspekt wzornictwa w projektowanych urządzeniach.

Warsztaty zostały objęte patronatem honorowym JM Rektorów Politechniki Gdańskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsk.

Warsztaty MedDESIGN
19, 20 i 26 października 2013 r.
Gdańsk

Dodaj komentarz