• 2013-08-27

Natalia LL – Spektakl intymny

Od 6 września w Galerii Arsenał w Białymstoku będzie można oglądać wystawę prac Natalii LL Spektakl intymny organizowanej w ramach Festiwalu Białystok Interphoto.

Natalia LL, „Spektakl intymny" (źródło: mat. prasowe)

Natalia LL, „Spektakl intymny" (źródło: mat. prasowe)

W centrum zainteresowań Natalii LL pozostaje jej intymność i zmysłowość, przez które czyta ona ogólnoludzkie doświadczenie uwikłane między kulturą a naturą. Potencjał intelektualny, jaki zawierają w sobie jej prace, idzie w parze z niezwykłym ładunkiem emocjonalnym. Ekspozycja Spektakl intymny ma przybliżyć widzom główne założenia, z jakich wyrosła jej postawa jako jednej z najważniejszych europejskich artystek wiązanych z nurtem feministycznym w sztuce. Cielesność, seksualność, ich kobieca perspektywa są jednymi z głównych wątków tej ekspozycji, ale niejedynymi.

Częścią dla konstrukcji białostockiej wystawy Natalii LL stanowią dwa filmy autorstwa innych artystów. Film Natalii Żarłoczne koty (1994) oraz film Carolee Schneemann Infinity Kisses z 1986 roku. Dla Carolee fotografowanie siebie całującej koty – Vespera i Cluny’ego – było wyrażeniem idei wcielenia sztuki w życie, a także próbą poszukiwania porozumienia pomiędzy kulturą a naturą. W powstałym kilka lat później filmie Natalii koty uosabiają agresję i siłę natury, przeciwstawioną autoportretowi autorki z naciągniętą na głowę pończochą.

Carolee Schneemann jest też jedną z bohaterek filmu America Is Not Ready For This, będącego efektem poszukiwania przez Karola Radziszewskiego śladów obecności Natalii w Nowym Jorku w 1977 roku, kiedy to przebywając na stypendium Fundacji Kościuszkowskiej, poznała jednych z najważniejszych twórców ówczesnej sceny artystycznej. Radziszewski przeprowadził po latach szereg wywiadów z artystami, którzy zapamiętali ją z tamtej podróży. Jego film to nie tylko wspomnienia o Natalii, ale też osobista analiza historii lat 70. każdego z respondentów.

Natalia LL – Spektakl intymny:
od 6 września do 10 października 2013 roku
al. Adama Mickiewicza 2, Galeria Arsenał
Bialystok

Dodaj komentarz