Autobiografizm w sztuce współczesnej

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zaprasza na otwarcie wystawy Dzień jest za krótki (Kilka opowieści autobiograficznych). Wernisaż wystawy będzie miał miejsce 13 września o godzinie 18.00 w Muzeum Współczesnym Wrocław. Wystawa potrwa do 21 października.

Wystawa „Dzień jest za krótki (Kilka opowieści autobiograficznych)”, Muzeum Współczesne Wrocław (źródło: materiały prasowe)

Wystawa „Dzień jest za krótki (Kilka opowieści autobiograficznych)”, Muzeum Współczesne Wrocław (źródło: materiały prasowe)

Wystawa jest poświęcona autobiograficznym relacjom w najnowszej sztuce polskiej. Zaproszeni artyści opowiadają własne historie. Są to historie z życia wzięte, w których narracja zazwyczaj jest snuta w pierwszej osobie. Napięcie pomiędzy figurą autora a podmiotem dzieła z jednej strony, a z drugiej – pomiędzy fikcją a prawdą przedstawienia, tworzy oś tej wystawy.

Słowa dzień jest za krótki to cytat z wypowiedzi pewnego dyrektora galerii, który jest również artystą. Wypowiedź dotyczyła niemożliwości pogodzenia aktywności artystycznej z zarządzaniem instytucją. Słowa stanowią jednocześnie wyraz frustracji osoby, która jest świadomym obserwatorem własnych życiowych wypadków i na bieżąco je komentuje, starając się nie przeoczyć niczego. Jej zmartwienie można nazwać troską diarysty.

Autobiograficzność sztuki najnowszej to rozległy temat, gąszcz tropów i możliwych podejść, zarazem artystycznych, jak i badawczych. Na wystawie wytyczone zostają dwie ścieżki. Pierwsza została już wymieniona: sprzeczności towarzyszące zapisywaniu własnego życia, frustracja diarysty. Jak zanotować wszystko? Dokonywać wyborów? Przewidzieć, co w przyszłości będzie ważne? Drugi trop to z kolei historia, która odbija się i w osobistych zapiskach, i w bardziej kronikarskim notowaniu codzienności. Rozczarowanie krytyków, którzy po odzyskaniu wolności w 1989 oczekiwali, że w Polsce powstaną wielkie powieści, filmy i inne dzieła sztuki epickiej, opisujące czasy wielkiej przemiany, może okazać się bezpodstawne, bo owe czasy znalazły odbicie w relacjach osobistych, nie zawsze skupiających się bezpośrednio na historii, lecz pośrednio ją relacjonujących.

Narracje autobiograficzne wynikać mogą ze stopniowej erozji mitu twórcy. Lata najnowsze, zwłaszcza okres po roku 2000, są przecież czasem popularności sztuki inspirującej się codziennością i zwykłym życiem. Przekazywane w pierwszej osobie relacje, bazujące na życiu prywatnym, dokumentalne i quasi-dokumentalne, kryją w sobie splot zagadnień o kluczowej wadze dla współczesnej sceny artystycznej. Pojawiają się wśród nich odniesienia do historii zostawiającej ślad w życiu jednostek i ich sztuce, odniesienia do pamięci, statusu artysty i autora. Historia przefiltrowana przez zwykłe życie zdaje się tracić na znaczeniu, notowanie codziennych zdarzeń sugeruje zaś, że treść dzieł zapewnia samo życie, że rolą artysty jest jedynie chwytanie go na gorąco.

Wystawa Dzień jest za krótki skupi się na wybranych przykładach dokumentu osobistego. Pokaże wyraziste zastosowania pierwszoosobowej narracji, by zastanowić się dlaczego i w jakim celu artyści współcześni tak często bazują na własnej autobiografii, ujawniają siebie jako narratora opowieści.

W trakcie wernisażu odbędzie się performance Ewy Zarzyckiej Czas przyszły miniony. Zastępcze struktury czasu przyszłego-minionego w laboratorium sztuki performance oraz akcja artystyczna Malwiny Niespodziewanej Urodziny.

7 października 2013 w Muzeum Współczesnym Wrocław odbędzie się debata z udziałem Magdaleny Ujmy, Ewy Małgorzaty Tatar i Agnieszki Karpowicz.

Po wrocławskiej ekspozycji wystawa zostanie pokazana w Galerii BWA w Jeleniej Górze, Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu oraz w Galerii BWA Sokół w Nowym Sączu.

Wystawie towarzyszył będzie katalog Dzień jest za krótki z tekstami Ingi Iwasiów, Agnieszki Karpowicz, Ewy M. Tatar i Magdaleny Ujmy, zaprojektowany przez Darię Malicką.

Artyści biorący udział w wystawie:

Azorro, Basia Bańda, Wojciech Bąkowski, Agata Bogacka, Monika Drożyńska, Pola Dwurnik, Aneta Grzeszykowska, Elżbieta Jabłońska, Zuzanna Janin, Łukasz Jastrubczak & Małgorzata Mazur, Katarzyna Józefowicz, Katarzyna Kozyra, Robert Kuśmirowski, Maess, Cecylia Malik, Malwina Niespodziewana, Hanna Nowicka, Joanna Pawlik, Joanna Rajkowska, Wilhelm Sasnal, Maciej Sieńczyk, Janek Simon, Mariusz Tarkawian, Zorka Wollny, Ewa Zarzycka, Erwina Ziomkowska, Artur Żmijewski.

Wystawa została zorganizowana w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego OKiS. Jej kuratorem jest Magdalena Ujma.

Dzień jest za krótki (Kilka opowieści autobiograficznych)
Od 13 września do 21 października 2013 roku
Muzeum Współczesne Wrocław

Dodaj komentarz