• 2013-08-27

Dar Pamięci dla syberyjskich zesłańców

Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza w dniach od 26 sierpnia do 9 września do zapoznania się z wystawą Dar Pamięci, prezentowaną w centrum Białegostoku na Rynku Kościuszki. Zachęca też do odwiedzenia siedziby Muzeum Wojska, gdzie można zobaczyć ekspozycję Na okrutnej ziemi – losy Polaków zesłanych na Sybir od XVIII w. do 1956 r.

Romuald Lisowski, Muzeum Wojska w Białymstoku (źródło: materiały prasowe)

Romuald Lisowski, Muzeum Wojska w Białymstoku (źródło: materiały prasowe)

Za oknem trwa syberyjska zima. Okruchy czarnego chleba, ugniatane w palcach, przybierają kształt kulki. Ręka powoli podnosi się do ust. Nie, trzeba przezwyciężyć głód. Kolejny koralik zostanie nanizany na nitkę. Jeszcze tylko krzyżyk i różaniec jest gotowy.

Takich pamiątek przetrwało niewiele. Stanowią cenne  świadectwo strasznych chwil na zesłaniu. Dziecięca zabawka, zapisany zeszyt czy fotografia mogą opowiedzieć więcej niż niejeden podręcznik. Rozstanie z nimi jest bardzo trudne, jednak są ludzie, którzy swoją historią chcą podzielić się z innymi. To dzięki ich zaufaniu i darom powstaje Muzeum Pamięci Sybiru. Miejsce gdzie dokumentowane będą losy zesłańców, pokazana ich historia oraz uhonorowana pamięć.

Muzeum Wojska w Białymstoku, dziękując za zaufanie darczyńców, chce przybliżyć sylwetki kilku z tysięcy Bohaterów tamtych dni, żyjących wśród nas, którzy podzielili się tym, co mieli najcenniejsze. Swoimi wspomnieniami i przywiezionymi z zesłania przedmiotami. To im poświęcona jest wystawa Dar Pamięci. Jednocześnie ma ona zachęcać kolejne osoby, by przekazując swoje pamiątki, wzbogacili zbiory i wystawy Muzeum Pamięci Sybiru.

Dar Pamięci
Od 26 sierpnia do 9 września 2013 roku
Białystok

Dodaj komentarz