ArtNastup

Od 30 sierpnia do 15 września we Lwowie potrwa ArtNastup – polifoniczna prezentacja nowych nurtów sztuki polskiej.

ArtNastup (źródło: materiały prasowe organizatora)

ArtNastup (źródło: materiały prasowe organizatora)

ArtNastup przekracza i redefiniuje schematy międzynarodowej współpracy kulturalnej, w poszukiwaniu nowej formuły dialogu ponad granicami. W procesie tworzenia programu ArtNastupu, wspólnie z partnerami z obu stron granicy, organizatorzy kierowali się trzema ideami – dialogu, empatii i potrzeby kulturowej, które uważają za kluczowe w budowaniu partnerstwa kulturowego i artystycznego.

Program ArtNastupu tworzą trzy przeplatające się ścieżki. Ścieżka tańca podąża za zdarzeniami efemerycznymi, wywiedzionymi z ducha dźwiękowej i ruchowej improwizacji. Ścieżka sztuk wizualnych – Re: (reminiscencja, remiks, refleksja) – ukazuje sztukę mediów cyfrowych z kolekcji lubelskich, wrocławskich i białostockich. Ścieżka fotografii, Warsztaty Dokumentu – 2013, to pokazy uznanych mistrzów fotografii polskiej, dokumentujących historie osobiste i historię powszechną.

ArtNastup jest inicjatywą nową, ale wpisuje się w szerszy program Trans_misja_Lublin_Ukraina, stworzony wspólnie przez ukraińskie i polskie organizacje kulturalne. Program zainicjowany został w 2007 roku projektem L² – potęgowanie kultury Lublina i Lwowa, stawiając na bezpośredni kontakt osób o podobnych profesjach, artystyczną kooperację, wymianę wiedzy i doświadczeń. Wkrótce okazało się jednak, że nasze kolejne projekty wykraczają zarówno poza obszar Lublina, jak i Lwowa. Tak stało się i tym razem – ArtNastup tworzą artyści z całej Polski, a jego program uzupełniają wydarzenia zaproponowane przez lwowskich gospodarzy, w tym Dni Sztuki Performance w obsadzie ukraińskiej i międzynarodowej.

ArtNastup został przygotowany przez Warsztaty Kultury (Lublin) wspólnie ze Stowarzyszeniem Artystycznym Dzyga (Lwów) oraz partnerami i przyjaciółmi obu tych instytucji. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W programie wydarzenia znalazły się m.in.: wystawa Re: (reminiscencje, remiks, refleksja) ukazująca w sposób przekrojowy poszukiwania artystyczne, a także narzędzia technologiczne jakimi posługują się artyści w obszarze sztuki mediów cyfrowych; spektakl Dzoe Harakiri Farmers, czyli inicjatywy artystycznej Wojtka Klimczyka i Dominiki Knapik; prezentacja WRO 2013 Pioneering Values on Tour; performance Ewy Zarzyckiej Pierwszy raz we Lwowie…; Tangible instinct – Namacalny instynkt – warsztaty technik contact improvisation prowadzone przez Iwonę Olszowską, Magdalenę Radłowską i Paulinę Święcańską; wernisaż wystawy Jacka Dziaczkowskiego Demokraci – Lwów 2004; prezentacja Nowa Polska Fotografia – Andrij Bojarow, Marek Grygiel, Wojciech Prażmowski, Tadeusz Rolke, Krzysztof Wojciechowski.

ArtNastup
30 sierpnia – 15 września 2013 r.
Lwów

Dodaj komentarz