• 2013-08-26

Ben Gurion – żywot polityczny w Izraelu

28 sierpnia nakładem Wydawnictwa Czarne ukaże się książka Ben Gurion – dialog Davida Landau, dziennikarza i byłego redaktora naczelnego Haarec, z Szimonem Peresem, prezydentem Izraela i laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, na temat polityka izraelskiego Bena Guriona.

Szimon Peres, David Landau „Ben Gurion. Żywot polityczny” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Szimon Peres, David Landau „Ben Gurion. Żywot polityczny” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Dawid Ben Gurion urodził się 16 października 1886 roku w Płońsku jako Dawid Grün. Umarł 1 grudnia 1973 w Ramat Gan otoczony sławą jednego z najważniejszych izraelskich polityków. Wierzył w wyjątkowość narodu żydowskiego i jego prawo do posiadania własnego państwa. Był jednym z młodych pionierów z drugiej alii, zaczynał od zbierania pomarańczy i prostych prac pasterskich, a po latach został pierwszym szefem rządu. Był wizjonerem i pragmatykiem zanurzonym w żydowskiej historii i tradycji, a przy tym patrzącym w przyszłość i wyzbytym sentymentów. Stał się symbolem energii, która stworzyła państwo Izrael, i przywódcą, jakiego potrzebował kraj walczący o swoje istnienie. Dla Szimona Peresa, prezydenta Izraela i laureata Pokojowej Nagrody Nobla, a także dla wielu innych Izraelczyków, Dawid Ben Gurion był postacią z legendy, ojcem założycielem ich państwa, współczesnym prorokiem, a jednocześnie człowiekiem z krwi i kości, który własnym trudem, uporem i wiarą zapisał się na kartach historii.

Książka łączy osobiste wspomnienia z opowieścią o wielkiej polityce i wydarzeniach, które zmieniły świat. Dla Peresa to dialog z samym sobą i przeszłością, który David Landau, dziennikarz i były redaktor naczelny Haarec, podsycał wnikliwymi pytaniami na temat Bena Guriona i jego dziedzictwa.

Szimon Peres, David Landau Ben Gurion. Żywot polityczny
Premiera: 28 sierpnia 2013 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz